گزارش امروز :رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: اولویت نهضت سوادآموزی گروه های سنی ۱۰ تا ۲۹ ساله هاست که نرخ باسوادی به ۹۷ درصد رسیده است و همچنین ۱۰ تا ۴۹ ساله ها که این نرخ به ۹۴.۷ درصد رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ما،علی اکبر باقرزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی که به به مناسبت سالروز تشکیل نهضت سواد آموزی، در جمع اصحاب رسانه افزود : این هفته بیش از هر کسی متعلق به موسس نهضت سواد آموزی امام خمینی (ره) است. در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی هستیم. در گروه سنی ۱۵ سال و بالاتر سال ۱۹۷۶ که سال پیروزی انقلاب اسلامی است ایران ۳۶ درصد باسواد داشته و میانگین جهانی ۶۹ درصد بوده است در حالیکه طبق آخرین سرشماری که سال ۹۵ صورت گرفت و گزارش جهانی ۲۰۱۶، این نرخ در ایران به ۸۶ درصد رسیده است و در جهان ۸۲.۲ است. دنیا در طول ۳۸ سال ۱۳.۲ درصد رشد باسوادی داشته در ایران ۵۰ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد:در گروه خانم ها و آقایان تفاوتی در عددها وجود دارد که قابل تامل است. نرخ باسوادی همین گروه سنی در زنان در سال ۱۹۷۶، نرخ باسوادی ۲۴درصد بوده و نرخ باسوادی زنان جهان ۶۱ درصد بوده است.در سال ۲۰۱۶ این عدد در ایران به ۸۲ درصد بهبود پیدا کرده و در جهان نیز این عدد ۸۲ درصد است.

به گفته وی در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال که گروه جوان محاسبه می شود
نرخ جمعیت باسواد در سال اول پیروزی انقلاب اسلامی، ۵۱.۶ درصد بوده و در دنیا این عدد۷۷.۶ درصد بوده است در حالیکه طبق گزارشات نرخ باسوادی این گروه در سال ۹۵ به ۹۷.۴ درصد رسیده است و این نرخ در دنیا، ۹۱ درصد است.

باقرزاده در ادامه اظهار کرد: اولویت نهضت سوادآموزی گروه های سنی ۱۰ تا ۲۹ ساله هاست که نرخ باسوادی به ۹۷ درصد رسیده است و همچنین ۱۰ تا ۴۹ ساله ها که این نرخ به ۹۴.۷ درصد رسیده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی همچنین بیان کرد: این آمار مربوط به نرخ باسوادی اتباع ایرانی و خارجی است و اگر تنها ایرانیان در این آمار بود ما بین نیم تا ۶ دهم درصد افزایش در آمار خواهیم شد. همچنین در گروه سنی ۱۰ تا ۲۴ سال، ۸ استان کشورمان بالای ۹۹ درصد رشد باسوادی و ۲۴ استان بالای ۹۶ درصد رشد باسوادی داشتند. در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نیز ۱۱ استان کشورمان بالای ۹۷ درصد نرخ باسوادی دارند.

وی تاکید کرد: درصد باسوادی یا بی سوادی اتباع خارجی و خصوصا افعانستانی در کشور تاثیر مهمی در نرخ بی سوادی کشور می گذارد. هرچند در حال حاضر نرخ باسوادی افغانستانی های داخل کشورمان از خود کشور افغانستان بالاتر است اما هرچقدر افغانستانی های باسواد وارد کشور شوند تا بیسوادها مهاجرت کنند، تغییرات قابل مشاهده است.

باقرزاده همچنین گفت: تا پایان هفته گذشته نزدیک به ۳۸۰ هزار نفر در برنامه های رسمی سواد آموزی شرکت کردند. ۲۰ روز دیگر برای تکمیل چرخه ثبت نام زمان داریم. تا کنون ۱۸ درصد این افراد از بین مردان و باقی از بین زنان ثبت نام کردند و ۴۴ درصد ثبت نام کنندگان از جمعیت روستایی بودند.

وی ادامه داد: میانگین سنی شرکت کنندگان در آموزش نهضت سوادآموزی کمتر از ۳۱ سال است و این تصور که نهضت فقط برای پیرمردها و پیرزن هاست درست نیست.

باقرزاده مهمترین طرح این سازمان را که در ۴ سال گذشته پیگیری می شود و جزو تجارب برتر در یونسکو مطرح شد، آموزش اولیای بی سواد دانش آموزان عنوان کرد و گفت: تا امروز نزدیک به ۳۶ هزار نفر نفر از اولیای بیسواد دانش آموزان را تحت پوشش گرفتیم. امسال کمی دیر اطلاعات دانش آموزی در اختیارمان قرار گرفت.همچنین ۱۴۵۲۷ نفر از کودکان آسیب پذیر مثل کودک کار یا در معرص آسیب مثل بدسرپرست ها ثبت نام شدند. در سال ۹۶ و ۹۷ حدود ۱۰ هزار معلول زیر ۱۷ سال را تحت پوشش گرفتیم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه با اشاره به این موضوع که امکان جدیدی فراهم شده است تا سوادآموزان بتوانند از طریق مراجعه به وب سایت و یا از طریق گوشی تلفن همراه خود بدون مراجعه به مراکز نهضت، پیش ثبت نام خود را انجام دهند، به توسعه مراکز یادگیری محلی اشاره و بیان کرد: در سال جاری ۱۳۳ مرکز جدید و البته با همکاری بخش غیر دولتی ایجاد شده است که در این صورت ۳۵۰ مرکز یادگیری محلی در حال حاضر در کشور وجود دارد. این مراکز به دنبال بهبود مهارت های زندگی سوادآموزان هستند.

وی در ادامه به طرح های دیگر نهضت سوادآموزی اشاره کرد و افزود: یکی از طرح های ما توسعه طرح خواندن با خانواده و حلقه های کتابخوانی است که به دنبال رفع نواقص این طرح ها هستیم. در حال حاضر ۱۳ هزار و ۵۰۰ حلقه کتابخوانی تشکیل شده و ۷۹ هزار و ۴۰۰ نفر در طرح کتابخوانی با خانواده، ثبت نام کرده اند.

باقرزاده، سوادآموزی زندانیان و همچنین سربازان را یکی دیگر از طرح های این سازمان اعلام کرد که با جدیت پیگیری می شود و درباره طرح تلفیق سوادآموزی با مهارت های آی. سی. دی. ال امسال یک جایزه جهانی برنده شد، گفت: تا هفته گذشته بیش از ۸ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند. طرح کلید بهشت که عنوان دیگر آن آموزش عملی نماز است طرح دیگر ماست که سال گذشته ۵۰ هزار نفر را پوشش داد. این طرح امسال با افزایش ۲۳۵ هزار نفری، رشد قابل ملاحظه ای داشته است و یکی از دلایل انتخاب وزارت آموزش و پرورش به عنوان رتبه برتر کشوری در ترویج اقامه نماز همین طرح بوده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در ادامه سخنان خود درباره طرح آموزشی تبلتی سلامت خانواده اظهار داشت: در فاز اول برای ۱۰۰ نفر تبلت تهیه شده است که این طرح در ادامه گسترش پیدا می کند.

وی همچنین از همکاری این سازمان با نهادهای بین المللی مانند کمیساریای عالی پناهندگان، شورای مهاجرین نوروژ با هماهنگی اداره کل اتباع وزارت کشور و انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک نسبت به شناسایی و جذب ۲۶ هزار و ۶۱۸ نفر از اتباع و مهاجرین خارجی خبر داد.

در بخش بعدی رئیس سازمان نهضت سوادآموزی به پرسش خبرنگاران پاسخ داد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره صدور گواهینامه مربی گری برای ۵۶ هزار آموزش دهنده نهضت سوادآموزی و بحث الزامی شدن سوادآموزی گفت: پیش نویس آئین نامه اجرایی قانون مربوط به استخدام آموزش دهندگان در دست تدوین است و هنوز اقدامی صورت نگرفته و تکلیفی برای معاونت استان ها تعیین نشده است. ماهانه جلساتی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری تشکیل می شود تا پیش نویس نهایی تدوین شود. نسخه ای از پیش نویس بنا به درخواست کمیسیون اجتماعی مجلس در اختیار این کمیسیون قرار گرفته است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در بخش دیگری از پرسش و پاسخ با اشاره به اینکه در حال حاضر دو میلیون و ۲۰۰ هزار بیسواد در کشور وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد۴۰۰ هزار نفر اتباع خارجی هستند و ۳۰۰ هزار نفر نیز طبق اعلام رسمی سازمان های مربوطه، افراد آموزش ناپذیر هستند بنابراین می توان گفت که در حال حاضر یک میلیون و نیم بی سواد در کشور داریم که از این تعداد اطلاعات ۳۰۰ هزار نفر را در اختیار نداریم.

باقرزاده در پاسخ به پرسش دیگری درباره معوقات آموزش دهندگان اظهار داشت: تاکنون ۶۰ درصد اعتبارات مصوب ما انجام شده و امیدواریم تا پایان سال تعهدات خودرا جبران کنیم.

وی درباره ثبت نام های غیر واقعی آموزش دهندگان، افزود: ما اجازه ثبت نام هیچ فرد بی سوادی که به اطلاعاتش در پایگاه ما موجود نباشد را نمی دهیم. بنابراین ثبت نام کاذب و غیر واقعی نداریم اما همانطور که گفتم اطلاعات ۳۰۰ هزار نفر را در اختیار نداریم و ممکن است در این گروه تخلفاتی صورت بگیرد. اما هر زمان متوجه ثبت نام شخصی شویم که با سواد بوده، ثبت نامش لغو می شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی درباره علت عدم ریشه کنی بی سوادی در ۴۰ سال گذشته، بیان کرد: ما کسانی را که بی سواد مطلق هستند و یا دوره ابتدایی را به اتمام نرسانده باشند و ۱۰ سال تمام داشته باشند، پوشش می دهیم. در همه دنیا وجود مراکزی که سوادآموزی این قشر را بر عهده دارند، وجود دارد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز حداقل یک درصد بی سوادی که خواندن و نوشتن نمی داند، وجود دارد. سوادآموزی فرصت دوم آموزش است و طبق تحقیقات ما دلایلی چون مسائل مالی و آسیب های اجتماعی از دلایل عمده بازماندگی از تحصیل است.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره آموزش بیسوادان افغانی در کشور افغانستان و با همکاری آموزش و پرورش آن کشور به جای هزینه آموزش آنها در کشور ما، یادآور شد: در کشورمان مقررات دست خودمان است اما کار کردن برای سوادآموزی افراد در افغانستان، ظرافت های خود را دارد البته پیش نویس تفاهم نامه ای بین وزرای آموزش و پرورش دو کشور تهیه شده است و باید ملاحظاتی در این باره در نظر گرفته شود تا به امضاء برسد. ما حتی تلاش کردیم برای اتباع افغانی که در کشور ما هستند کتابی به زبان خودشان تهیه کنیم.

باقرزاده در پایان درباره موانع بی سوادی در کشور اعلام کرد: یکی از موانعی که در کشور وجود دارد اختیاری بودن آموزش، شناسنامه دار نبودن برخی افراد و مشکل در شناسایی بی سوادان است. همچنین علیرغم آموزش های رسمی در کشور شاهد خروج کودکان از دوره آموزش رسمی هستیم. معضل بازگشت به بی سوادی نیز به دلایل متعدد در کشورمان وجود دارد. همه این ها را می توان موانع جدی بی سوادی در کشور دانست.

گفتنی است ایران در حال حاضر رتبه ۹۸ در میان کشورهای جهان از حیث نرخ سواد آموزی را دارد که با درصدهای زیر یک دهم درصد اختلاف با بسیاری از کشورها در این رتبه قرار گرفته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *