گزارش امروز: «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری خواه ایالت «کارولینای جنوبی» در سنای آمریکا یکشنبه شب در واکنش به بیانیه دادستانی عربستان درخصوص قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد هیات حاکمه گفت: بن سلمان یک نیروی مخرب در خاورمیانه است که خودسرانه اقدام به محاصره قطر کرد، جنگ ویرانگری علیه یمن به راه انداخت و نخست وزیر لبنان را در حبس خانگی نگه داشت.

پس از روی کارآمدن محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع عربستان، وی ائتلاف خودخوانده ای موسوم به ائتلاف عربی برای جنگ علیه یمن را به راه انداخت که بر اساس گزارش سازمان های حقوق بشری، افزون بر کشته شدن بیش از هشت هزار غیرنظامی و آوارگی میلیونها نفر، همچنین 22 میلیون و 500 هزار یمنی از مجموع 29 میلیون جمعیت این کشور نیازمند کمک های فوری بشردوستانه شده اند.
از سوی دیگر، اشاره سناتور جمهوری خواه به حبس خانگی نخست وزیر لبنان، زندانی شدن «سعدالحریری» در 13 آبان 96 بود؛ وی در اقدامی نامتعارف و غافلگیرکننده و با فشار مقام های سعودی در ریاض از مقام خود استعفا کرد.
عربستان همچنین با سیاست های عجولانه بن سلمان، 15 خرداد 96 نیز در اقدامی سراسر عجولانه به همراه امارات، بحرین و مصر و به بهانه حمایت قطر از تروریسم و نزدیک شدن به محور مقاومت، روابط خود با دوحه را قطع کرد.
شبکه تلویزیونی الجزیره قطر به نقل از گراهام افزود: باور این امر غیر ممکن است که تیمی با هواپیما به ترکیه بروند، منتقد ولیعهد سعودی را در داخل سفارت خانه این کشور در ترکیه مثله کنند و این کار بدون اطلاع و موافقت بن سلمان صورت گرفته باشد.
وی یادآور شد: عربستان تا زمانی که ولیعهد کنونی این کشور بر مسند قدرت تکیه زده باشد، با مشکلات زیادی در محافل بین المللی و جامعه جهانی روبرو خواهد بود.
این سناتور جمهوری خواه ایالت کارولینای جنوبی افزود: درست است که عربستان متحد مهمی برای آمریکاست، اما زمانی که موضوع ولیعهد آن کشور در میان باشد، این اقدام عربستان غیر منطقی است و خسارت زیادی به روابط این کشور با واشنگتن می زند.
پس از انتشار بیانیه پنجشنبه گذشته دادستانی عربستان، وزارت خزانه داری آمریکا، 17 تبعه سعودی را برای تبرئه عاملان اصلی به ویژه ولیعهد آن کشور تحریم کرد تا نگاه افکار عمومی را از عاملان اصلی این پرونده به متهمان دست چندمی معطوف دارد.
پیش از این نیز، «رند پال» سناتور جمهوری خواه آمریکایی با نمایشی خواندن تحریم ها 17 شهروند سعودی از سوی وزارت خزانه داری آمریکا و صدور حکم اعدام برای پنج نفر از متهمان قتل خاشقچی، خطاب به مخاطبانش گفت: فکر می‌کنید وقتی آن‌ها نگران اعدام هستند، آیا برای‌شان اهمیت دارد که تحریم شوند یا نه؟
«باب کورکر» رئیس روابط خارجی مجلس سنای آمریکا نیز در این باره افزود: نسبت به مسیری که عربستان در حال گذر است، سخت نگرانیم و بر این باورم که باید بهای آن را بپردازد.
بن کاردین (Ben Cardin) سناتور کارکشته و هفتاد و پنج ساله ایالت مریلند نیز اعلام کرد: پذیرش این موضوع سخت است که خاشقچی به دست یک تیم عالیرتبه سعودی اما بدون توصیه و راهنمایی بن سلمان کشته شده باشد.
«باب مندز» سناتور ارشد حزب دمکرات آمریکا نیز تحریم اتباع سعودی را تلاشی هماهنگ برای مخفی کردن جزئیات قتل خاشقچی دانست.
«شلعان الشلعان» معاون دادستان کل عربستان سعودی پنجشنبه گذشته اعتراف کرد که جسد خاشقچی پس از قتل در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول تکه‌تکه و به بیرون منتقل شده است.
الشلعان همچنین برای نخستین بار فاش کرد: این جنایت پس از مشاجره، درگیری و تزریق آمپول حاوی مواد مخدر با دوز بالا صورت گرفت که در نهایت منجر به جان باختن خاشقچی شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *