گزارش امروز: رییس مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از برجام پیشرفت هایی در همکاری های اقتصادی ایران و اروپا ایجاد شد اما رفتار ترامپ مشکلاتی ایجاد کرده و باید به این موضوع توجه شود

به گزارش از خانه ملت، علی لاریجانی امروز – دوشنبه – در دیدار «گابریل زیگمار» وزیر خارجه پیشین آلمان و هیات همراه افزود: رفتار رییس جمهوری آمریکا نه تنها برای ایران بلکه برای اروپایی ها نیز مشکل به وجود آورده و شرایط مشوشی را در صحنه بین الملل ایجاد کرده است.
وی تصریح کرد: احساس می شود با این وضعیت، بهم ریختگی امنیتی در دنیا به وجود می آید و اگر اروپا نتواند نقش مستقلی ایفا کند، این وضعیت ادامه می یابد.

**نقش مستقل اروپا به نفع این کشورها خواهد بود
رییس مجلس به قدمت روابط ایران و آلمان اشاره کرد و گفت: باید توجه شود که آمریکا با ایران دشمنی دارد، اما دلیلی وجود ندارد که درباره آلمانی ها همچنین ذهنیتی ایجاد شود. اگر اروپا بتواند نقش مستقل تری ایفا کند به نفع کشورهای اروپایی است، هر چند ممکن است اختلاف نظرهایی باشد، اما استقلال اروپا بهتر از این است که کشوری مانند آمریکا در صحنه بین الملل رفتار نامعقولی انجام دهد.
لاریجانی یادآور شد: ایجاد قطبی دیگر در دنیا که از عقلانیت برخوردار باشد به نفع امنیت جهانی است.
وی با بیان این که ایران آماده همکاری با اروپا است، یادآور شد: برای آلمان و فرانسه حیف است که با وجود این که خود را مهد دموکراسی می دانند از سعودی ها دفاع کنند، هر چند که در مدت اخیر اظهارات مثبتی وجود داشته است.

** فرانسه و آلمان بیش از همه مایل به اجرای تعهدات نسبت به ایران هستند
وزیر خارجه پیشین آلمان نیز با ابراز خرسندی از دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی ایران گفت: فکر می کنم صحبت های اتحادیه اروپا درباره مسائل بین المللی مختص به این کشور نیست و درخصوص استقلال اتحادیه اروپا نیز هست.
زیگمار افزود: اروپا با تمامی سیاست های آمریکا موافق نبوده و باید توجه داشت در اروپا به همان اندازه که قطعیت برای حفظ برجام و اجرای تعهدات نسبت به ایران وجود دارد، عدم قطعیت نیز درباره موضوع مقابله با آمریکا وجود دارد، چرا که همانطور که در ایران اختلاف نظر وجود دارد، در اروپا نیز اختلاف نظر وجود دارد، به طور مثال لهستان امنیت خود را برعهده کشورهای غرب اروپا نگذاشته و به آمریکا وابستگی دارد و طبیعتاً با این کشور همراهی می کند.
وی تصریح کرد: در آلمان شرکت های کوچک و متوسط زیادی وجود دارد که به آمریکا وابسته نیستند و به همکاری با ایران علاقه مند هستند.
وزیر خارجه پیشین آلمان خاطرنشان کرد: درخصوص برجام این نکته را درک می کنم که ایران نمی تواند بی نهایت صبوری انجام دهد.
زیگمار یادآور شد: فرانسه و آلمان بیش از همه مایل به اجرای تعهدات نسبت به ایران هستند، امیدوارم بقیه کشورها نیز متقاعد به اجرای تعهدات شوند، چرا که برای ما موضوع، فراتر از بحث تهران است و اگر درخصوص برجام کوتاه بیاییم، در مسائل بعدی نیز همین اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: این که اروپا در حل بحران سوریه نقش نداشته باشد، موضوع مناسبی نیست، چرا که می توانست نقش مناسبی برای عبور از بحران ها داشته باشد. نکته دیگر این که امیدوار بودیم پس از برجام و با بهبود شرایط اقتصادی درخصوص مسائل دیگر نیز گفت وگو انجام شود.
وزیر خارجه پیشین آلمان یادآور شد: آلمان با پادشاه سعودی مشکلاتی دارد و حتی جلوی صادرات اسلحه به این کشور گرفته شده، اما فکر می کنم دولت سعودی تنها از کاخ سفید پیام دریافت می کند.

**به کشتن بدون سر و صدا کودکان یمن توجه نمی شود
زیگمار اضافه کرد: موضوع قتل خاشقچی کمی عجیب است، چرا که کودکان یمن بدون سر و صدا کشته می شوند و خیلی توجه نمی شود، در این راستا از ایران درخواست می کنم فارغ از موضوع برجام نقش موثری ایفا کند.
وی ادامه داد: از لحاظ ثبات اقتصادی کشور آلمان جای نگرانی وجود ندارد و شرکت ها و سرمایه گذاران کشور آلمان علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *