گزارش امروز  دبیر هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی از افزایش ۸۰ درصدی مشارکت در  بخش الکترونیک جشنواره، نسبت به دوره گذشته خبر دادو گقت:  ما حاضریم برای گسترش کتاب و کتاب‌خوانی تجارب‌ الکترنیکی  خود را به صورت رایگان در اختیار نهادهای دیگر بگذاریم.

به گزارش خبرنگار ما ، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی و دبیر جشنواره با اشاره به اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی سومین سالی است که متولی برگزاری این جشنواره‌ است گفت :  این جشنواره در یک پهنای جغرافیایی وسیع انجام  می‌شود و هزاران نفر درگیر این مسابقه شدند که امیدواریم این اتفاق منشأ تحول باشد و دغدغه رهبری را در امر کتاب‌خوانی تا حدودی برطرف کند.

دبیر هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی با اعلام آماری از مشارکت در بخش الکترونیک این جشنواره گفت: استقبال از بخش الکترونیک در هشتمین دوره، بسیار شایان توجه بوده، به طوری که براساس آخرین‌آمارها تا پیش از پایان مهلت شرکت در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی بیش از ۳۱۰ هزار نفر در این بخش شرکت کرده‌اند که این تعداد در مقایسه با شرکت‌کنندگان این بخش در دوره پیش، با افزایش ۸۰ درصدی روبه‌رو بوده است.

مهدی رمضانی افزود: از مجموع شرکت‌کنندگان در این بخش، ۱۰ درصد به‌صورت خانوادگی در رقابت حضور یافتند، همچنین میزان مشارکت بانوان و آقایان در بخش اینترنتی این پویش فرهنگی، تقریباً یکسان بوده‌ است.

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشوربا بیان اینکه از میان بیش از ۷۰۰ عنوان کتاب  هفت کتاب برای جشنواره انتخاب شد گفت : از «مهمان خراسان» نوشته سعید بیابانکی، «مژده گل» از محمود پوروهاب، «کاش تو را می‌دیدم» و «مسافر هشتم» از مژگان شیخی، «مهر ولایت در آسمان ایران» نوشته علی کریمی جهرمی، «ماه هشتم» از مهدی غلامعلی و «به سپیدی یک رویا»  از حسن غلامی از جمله این کتابها هستند.

رمضانی سپس با بیان اینکه امسال تلاش کردیم  سوالات به نحوی طرح شوند که قابلیت طرح عمومی در جامعه داشته باشند. هفت سری سوال از هر کتاب طرح شد تا به فرایند صحیح برگزاری جشنواره خدشه وارد نکند. کل قرائت پاسخنامه‌ها به صورت الکترونیکی برگزار شد تا سرعت در کارها افزایش پیدا کند و کسی نتواند به صورت سلیقه‌ای عمل کند. امسال از مجوز کپی کردن پاسخنامه‌ها جلوگیری به عمل آمد تا آمارسازی صورت نگیرد.  بخش ویژه جشنواره ما بریل‌سازی و گویاسازی کتاب برای نابینایان بود که امسال حدود ۲۰۰ کتاب  به بریل تبدیل شد و کتاب‌های  صوتی در سایت بارگذاری شد.

وی خاطرنشان کرد: امسال تلاش کردیم با توجه به فشار اقتصادی که وجود داشت نهایت صرفه‌جویی و هم‌افزایی مشارکت دستگاه‌ها را برای کاهش هزینه‌ها داشته باشیم، هر چند معتقدیم هر چه هزینه در بخش فرهنگی انجام شود هدر نرفته است. امسال با توجه به گستردگی جشنواره نیاز به همکاری همه نهادها وجود داشت. حدود ۴۰۰ دستگاه در امر ترویج کتاب‌خوانی با ما همکاری داشتند و مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی در استان‌ها به عنوان دبیر جشنواره در همان استان انتخاب شدند.

دبیر جشنواره کتاب‌خوانی رضوی  همچنین گفت:  برای حضرت شاهچراغ (ع)   نتوانستیم کتابی را انتخاب کنیم زیرا کتابی در این زمینه وجود نداشت و از ناشران و نویسنده‌ها خواهشمندیم در این زمینه اقدام به تولید محتوا کنند.

مهدی رمضانی درباره فرایند داو ری و اعلام نتایج گفت:در بخش مکتوب مجموعا ۵۳۰ هزار و ۶۸۶ نفر شرکت کردند؛ ۱۴۵ هزار و ۲۵۴ نفر در بخش نقاشی، ۱۲۷ هزار و ۵۲۷ نفر در بخش نوجوان، ۲۵۷ هزار و ۹۰۵ نفر در بخش بزرگسال  که شامل ۱۴۲ هزار و ۱۷ خانواده است.

وی افزود : ۳۲ هزار و ۸۰۹ نفر در  بخش اینترنتی شرکت کردند؛ ۴۲۶۱ نفر در بخش نقاشی، ۹۴ هزار و ۸۰۴ نفر در بخش پویش مجازی، ۴۷ هزار و ۶۱ نفر در بخش نوجوان و ۲۶ هزار و ۸۴۳ نفر در بخش بزرگسال،  شامل ۸۶۵۱ خانواده است.

او درباره نحوه تقدیر از برگزیدگان اعلام کرد: برگزیده‌ها در سه سطح ملی، استانی و کتابخانه‌ای تقدیر می‌شوند. مراسم تقدیر ملی در تهران روز ۱۷ شهریورماه در مجتمع سرچشمه با حضور ۸۰ برگزیده ملی و هشت خانواده برگزار می‌شود. در استان‌هایمان هم روند اختتامیه‌ها ادامه دارد  که در هر استان ۱۷ جایزه توزیع می‌شود. تجلیل ویژه‌ای هم برای شهرستان‌ها در نظر گرفتیم که حدود ۱۵۰۰ جایزه در نظر گرفته شده است. برای هر کتابخانه هم ۱۲ جایزه به صورت میانگین در نظر گرفتیم.

دبیر جشنواره کتابخوانی رضوی  سپس با اعلام آمادگی برای همکاری با نهادهای دیگر بیان کرد: اگر کارها به صورت الکترونیکی انجام شود هزینه عجیب و غریبی به هیچ نهادی تحمیل نمی‌شود. ما دنبال برندکردن خود نیستیم و حاضریم برای گسترش کتاب و کتاب‌خوانی تجارب‌مان را در اختیار نهادهای دیگر بگذاریم.

او همچنین درباره بخش بین‌الملل توضیح داد:‌ ما با همکاری جامعة‌المصطفی العالمیه منابع و سوالات را به زبان‌های عربی و انگلیسی ترجمه می‌کنیم و در اختیار دانش‌آموختگان این نهاد قرار می‌دهیم تا از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم. امسال حدود ۳۰۰۰ نفر در این بخش شرکت کردند که مراسم اختتامیه توسط نهاد جامعة‌المصطفی به صورت جداگانه برگزار خواهد شد.

رمضانی همچنین درباره میزان جایزه‌ها اظهار کرد: در فراخوان‌مان برای هر نفر ۱۰۰ هزار تومان در بخش ملی در نظر گرفته بودیم که این هزینه به ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده اما خانواده‌ها تغییری نداشتند. خانواده‌ها در چهار گروه تجلیل می‌شوند؛ خانواده‌های دونفره  ۵۰۰ هزار تومان، سه‌نفره ۷۵۰ هزار تومان، چهارنفره یک میلیون تومان و خانواده‌های پنج‌نفره یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان تا یک و نیم میلیون.

او، ادامه داد: با توجه به اینکه مسابقه در دو بخش مکتوب و الکترونیک برگزار می‌شود، به‌منظور ترویج فرهنگ صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و حمایت از اقتصاد مقاومتی، شرکت‌کنندگانی که با روش الکترونیک در این جشنواره شرکت کرده‌اند (در صورت پاسخ صحیح به ۱۸ سؤال)، با امتیاز کامل در قرعه‌کشی شرکت خواهند کرد.

همچنین در این نشست ناصری مدیر روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی- گفت : برای تبلیغ و ترویج جشنواره کتابخانه رضوی از شخصیت‌های فرهنگی و گروه‌های مرجع استفاده کردیم. اقدام دیگری که برای این موضوع انجام شد هم‌افزایی و مشارکت سایر دستگاه‌ها و رسانه‌ها در جهت جلب مشارکت همچون تولیدات تصویری اعم از فیلم و پویانمایی را داشتیم. امسال حدود ۴۰ دقیقه پویانمایی تولید شد که عموما از رسانه ملی منتشر شد. در این دوره نیز حرکت منسجم‌تری درباره مستندسازی  انجام شد. تولید محتوا در قالب خبر و گفت‌وگو در رسانه‌ها داشتیم که مجموعا بیش از ۲۸۰ اثر تولید شد. از ظرفیت‌های پیام‌رسان‌های داخلی نیز در این زمینه استفاده کردیم.  همچنین حدود ۴۹ عنوان تولیدات تبلیغاتی در قالب پوستر، اینفوگرافی و دفترچه داشتیم.

 شایان ذکر است، ششمین دوره این مسابقه در سال ۱۳۹۵ با شرکت بیش از ۲۳۸‌هزار نفر و هفتمین دورة آن با مشارکت بیش از ۶۴۸ هزار نفر در سال ۱۳۹۶ برگزار شد.

انتهای پیام //////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *