گزارش امروز : معاون نظارت و سنجش دانشگاه جامع علمی کاربردی از آماده شدن گزارش سطح بندی مراکز علمی کاربردی تا پایان مرداد ماه جاری خبر داد و گفت: سطح بندی مراکز براساس هشت معیار انجام می شود.

به گزارش خبرنگار ما، جواد حاتمی روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: از میان هشت معیار، چهار معیار از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی در تشریح معیارها گفت: نخست عامل مدیریت است. دوره های آموزشی، مدرسان و فضاهای کاربری، تجهیزات و کارگاهی نیز در ردیف های دوم تا سوم معیارها قرار می گیرند.
وی در ادامه نیز فعالیت های فرهنگی مراکز را معیار دیگر سنجش مراکز عنوان کرد و از هزینه ۱۲ میلیارد تومانی دانشگاه در حوزه برنامه های فرهنگی خبر داد.
پژوهش و پوشه های فناوری و کارآفرینی، بخش اداری مالی دانشگاه ها و میزان اشتغال دانش آموختگان مراکز نیز از دیگر معیارهای موثر در سطح بندی مراکز است که حاتمی درباره آن ها تصریح کرد: نهادهای نظارتی ایراداتی در باره نظام نامه های مالی و معاملاتی مراکز وارد ساخته اند بنابراین، نظام مالی و معاملاتی مراکز باید مشخص و دخل و خرج ها نیز معلوم شوند. به طور حتم این اقدام، مواجهه منفی مراکز را برخواهد انگیخت اما این چیزی است که نهادهای نظارتی از ما می خواهند.
وی همچنین در باره اشتغال دانش آموختگان مراکز نیز توضیح داد: براساس برخی اسناد و مدارک همه دانش آموختگان برخی مراکز شاغل هستند بنابراین این نیز معیار مهمی در سنجش عملکرد مراکز خواهد بود.

گزارش سطح بندی مراکز علمی کاربردی تا پایان مرداد ماه منتشر می شود

حاتمی با اشاره به راه اندازی طرح نرم افزاری برای سطح بندی مراکز که تا پایان مرداد ماه نخستین گزارش آن منتشر می شود، گفت: در حال حاضر ٥٦٤ مرکز فعال داریم که تا پیش از مدیریت جدید تعداد آن ها به یکهزار و ١٧٢ مرکز می رسید. پس از بررسی های صورت گرفته بخشی از این مراکز که غیرفعال و فضا را اشغال کرده بودند، بسته شدند. با ٢٧٥ مرکز نیز به دلیل نداشتن کیفیت قطع همکاری شد.
وی افزود: بر اساس قانون شورای عالی اداری نیز سازمان های اجرایی و نهادهای دولتی به دلیل دریافت بودجه دولتی امکان ورود به آموزش عالی را ندارند. از این رو، برخی مراکز شامل این قانون شدند البته نه به آن معنا که این مراکز فعالیت نخواهند داشت بلکه دیگر پذیرش دانشجو نخواهند داشت. بر اساس این قانون ۲۸۲ مرکز لغو همکاری شدند.
حاتمی با اشاره به اینکه تاکنون از ٦٠٠ مرکز فعال ٥٣١ مرکز داده های خود را وارد نرم افزار سطح بندی کرده اند، گفت: بیش از ٩٤ درصد مراکز در این سطح بندی شرکت کرده اند و ٥٦ هزار رکورد توسط این سامانه ثبت شده است. این رکوردها مورد راستی آزمایی قرار خواهند گرفت. مسئولان واحد استانی و کارشناسان نظارت ارزیابی استان ها مسئول بررسی راستی آزمایی داده های وارد شده مراکز هستند. تایید نهایی نیز توسط دفتر نظارت و ارزیابی ستاد مرکزی دانشگاه جامع علمی کاربردی است

پنج درصد تخفیفِ حق نظارت برای مراکز سطح یک

وی با اشاره به اینکه هنوز داده ها و نمرات خام مراکز شمارش و تفکیک نشده است، گفت: در حال حاضر به طور دقیق نمی توان در مورد تعداد سطوح مراکز و همچنین تعداد مراکز سطح یک یا دو صحبت کرد اما به طور کلی مراکز به ۴ یا ۵ سطح تقسیم بندی خواهند شد که سطح چهار و پنج، منطقه قرمز خواهند بود و مراکز قرار گرفته در آن بیشتر از دو ترم نمی توانند، فعالیت کنند. آرزوی ما این هست همه مراکز در سطح یک قرار بگیرند اما ممکن است حتی یک مرکز در سطح یک شناسایی نکنیم.
حاتمی افزود: مراکزی که در سطح یک قرار می گیرند پنج درصد بخشودگی یا تخفیف حق نظارت دارند. این مراکز از ۱۵ درصد درآمدی که در اختیار ستاد مرکزی دانشگاه قرار می دهند، می توانند پنج درصد حاصل از تخفیف خود را به تجهیز مراکز خود اختصاص دهند. همچنین مراکز این سطح می توانند طرف قرارداد با مراکز علمی کاربردی درجه یک اروپایی قرار گیرند و مدارک دوگانه صادر کنند.

پذیرش در پنج رشته جدید

حاتمی در پاسخ به پرسشی  در باره رشته های کم متقاضی و رشته های جدید دانشگاه با عنوان اینکه امسال نیز در رشته های کم متقاضی نیز پذیرش خواهیم داشت، گفت: کاردانی فنی کنترل کیفیت مواد غذایی، کاردانی فنی امداد ریلی مترو و کاردانی حرفه ای کنترل ترافیک سه رشته کاردانی اضافه شده به رشته های علمی کاربردی است. همچنین، مدیریت ایستگاه پلیس و هنرهای دیجیتال نیز دو رشته ای هستند که در مقطع کارشناسی داوطلب خواهند پذیرفت.

پیش ثبت نام ممنوع است

وی در باره پیش ثبت نامه دانشجویان عنوان کرد: ثبت نام تنها از طریق سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود و مراکزی که پیش ثبت نام داشته باشند، متخلف محسوب شده و با آن ها برخورد جدی می شود. در این مراکز توقف کامل رشته ها را خواهیم داشت. طبق قانون تنها دانشجو از طریق سازمان سنجش آموزش کشور در مراکز عالی و دانشگاه ها پذیرفته می شود.
حاتمی گفت: مسئولیت هر گونه مغایرت در مشخصات با داوطلب بوده و در مراکز باید تمامی مغایرت های اصلاح شود.

 شرایط استخدام مدرسان علمی کاربردی

به گفته حاتمی مدرسان متقاضی تدریس در دانشگاه جامع علمی کابردی باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند.
وی در ادامه از سیستمی به نام مدرسان خبره برای سنجش افرادی خبر داد که شاید مدرک نداشته باشند اما در حرفه ای مانند مکانیک یا موسیقی خبر باشند. بنابر اظهارات وی، این افراد در هیات ممیزه سنجش و بررسی حرفه ای خواهند شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *