• صفحه خانگی
 • >
 • پیشنهاد سردبیر
 • >
 • قیمت هر کیلوگرم مرغ ۱۰ هزار تومان کاملا‌ً کارشناسی و منطقی است/انحصار واردات نهاده در دست یک فرد خاص خطرآفرین است

گزارش امروز :مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور با تأیید اینکه واردات ۷۰ درصد نهاده‌های دامی از جمله کنجاله سویا از 10 سال گذشته در دست یک فرد خاص است، گفت: واردات مونوپلی خطرآفرین است و تشکل‌ها به دنبال واردات مستقیم هستند.
به گزارش خبرنگار ما برومند چهارآیین در نشستی خبری به وضعیت تولید مرغ گوشتی در کشور اشاره کرد و گفت: یک زمانی ضریب تبدیل در حوزه تولید مرغ ۵ بود و ۴ ماه زمان می‌برد تا یک مرغ به وزن یک کیلوگرم برسد، اما به مرور با اصلاح نژادی که انجام شد ظرف ۴۲ روز با ضریب تبدیل ۱.۷ کیلوگرم مرغ تولید و وارد بازار می‌شود و پیش‌بینی ما این است که ظرف ۱۰ سال آینده ضریب تبدیل به ۱.۲ برسد، یعنی یک مرغ ۱.۲۰۰ کیلوگرم غذا مصرف کند تا یک کیلو گوشت تولید کند.

وی به این نکته اشاره کرد که اکنون در دنیا ضریب تبدیل به ۱.۶ کیلوگرم رسیده است و با توجه به اینکه در برخی مرغداری‌ها از دان دستی استفاده می‌شود ضریب تبدیل ما به ۱.۹ هم رسیده است.

وی در مورد شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و تأثیر آن در تولید مرغ گوشتی گفت: هرگاه یک بیماری رخ می‌دهد مردم تصورشان این است که نباید گوشت طیور مصرف شود؛ چراکه بیماری به انسان منتقل می‌شود، درحالی‌که اگر یک پرنده بیمار در فاز انتشار ویروس باشد و چندین مدت با فرد ارتباط مستقیم داشته باشد ممکن است این اتفاق بیفتد که طبق اسناد موجود فقط در تایلند و ویتنام چند مورد انتقال ویروس از پرنده به انسان مشاهده شده است.

چهارآیین با تأکید بر اینکه ویروس آنفلوآنزای پرندگان ویروسی غشادار است که در دمای ۶۰ درجه از بین می‌رود، گفت: حتی اگر یک درصد احتمال گوشت مرغ آلوده به ویروس آنفلوآنزا وجود داشته باشد که ندارد، با پخته شدن این ویروس از بین می‌رود و مردم هیچ نگرانی نباید داشته باشند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور همچنین در مورد نوسان قیمت مرغ گفت: آنچه‌که مشخص است این‌که باید عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند و هر زمان که میزان عرضه افزایش می‌یابد قیمت کاهش یافته و بالعکس. طبق آمار موجود در اردیبهشت‌ماه امسال ۱۲۳ میلیون قطعه در مرغداری‌ها جوجه ریزی شده در صورتی که ما ۱۰۰ میلیون قطعه نیاز داریم و به دلیل فعالیت واحدهای غیرمجاز اگر متوسط وزن هر لاشه مرغ پرورش یافته را ۱.۷۰۰ کیلوگرم حساب کنیم، ۳۰ میلیون قطعه آزاد ضربدر این رقم ۵۰ هزار تن مرغ مازاد خواهیم داشت.

تعلل ستاد تنظیم بازار در ابلاغ قیمت جدید مرغ

وی به قیمت مرغ اشاره کرد و گفت: امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ تازه در میدان بهمن ۸۲۵۰ تومان بود در صورتی که یک هفته قبل حدود ۷۰۰۰ تومان بوده است و هیچ‌گاه در حوزه مرغ گرانفروشی وجود نداشته است؛ چراکه اکنون قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم مرغ زنده تولیدکننده ۶۲۰۰ تومان است که با احتساب ۸ درصد سود می‌شود ۶۷۰۰ تومان در صورتی که امروز هر کیلوگرم مرغ زنده را ۵۹۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان از مرغدار می‌خرند یعنی تولیدکننده در هر کیلو ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان زیان می‌دهد

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور به صراحت گفت که اگر می‌خواهیم تولید در این حوزه ادامه یابد باید از تولیدکننده حمایت کنیم چراکه در این سه سال گذشته تولیدکنندگان مرغ زیان انباشته سنواتی داشته‌اند. بخش زیادی از تولیدکنندگان ورشکست شده‌اند یا در حال ورشکستگی هستند و سیاست‌های قیمت‌گذاری دستوری و سرکوبی از سوی دولت جواب نمی‌دهد و دولت باید قیمت‌گذاری را به بازار واگذار کند.

۹۲۵۰ تومان آخرین نرخ مصوب مرغ

چهارآیین به جلسات ستاد تنظیم بازار برای تعیین قیمت مرغ هم اشاره کرد و گفت: طبق مبانی کارشناسی سازمان حمایت هفته آخر ماه مبارک رمضان قرار شد تا قیمت هر کیلوگرم مرغ ۹۲۵۰ تومان اعلام شود اما این موضوع هنوز که هنوز است ابلاغ نشده است که دو پیامد دارد. یکی آن‌که اگر منفعت تولیدکننده تأمین نشود تمایلی برای تولید و جوجه ریزی ندارد، در نهایت با کاهش عرضه مواجه می‌شویم و در نهایت دود آن به چشم مصرف‌کننده می‌رود.

وی اضافه کرد: اکنون اگر قیمت هر کیلوگرم مرغ ۱۰ هزار تومان برای مصرف‌کننده باشد کاملا‌ً کارشناسی و منطقی است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور به قیمت جهانی مرغ اشاره کرد و گفت: برزیل که ۱۱ میلیون تن مرغ تولید می‌کند و آمریکا با ۱۶ میلیون تن تولید نرخ خرده‌فروشی‌شان ۳ دلار است اما برای صادرات مشوق‌هایی در نظر می‌گیرند تا از قیمت در بازارهای صادراتی حمایت کنند.

تولید مرغ درشت مانع صادراتی

چهار آیین ادامه داد: در کشور ما نیز که سالانه ۲ میلیون تن مرغ تولید می‌کنم بیشتر نیاز داخلی را تأمین می‌کنیم و در سال ۹۵، ۷۰ هزار تن مرغ صادر کردیم اما مسئله اینجاست که مشتریانی مانند عراق و افغانستان از ما مرغ سایز با وزن ۱.۲۰۰ تا ۱.۳۰۰ کیلوگرم می‌خواهند اما در کشور ما مرغ درشت تولید می‌شود که بالای وزن ۱.۷۰۰ کیلوگرم است و به دنبال آن هستیم که برای رونق صادرات طرح سایز را اجرا کنیم.

وی به این نکته هم اشاره کرد که در صورت راه‌اندازی خط تولید مرغ سایز پیش‌بینی می‌کنیم که سالانه بتوانیم ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن مرغ صادر کنیم.

قیمت بالای نهاده به دلیل ایراد در شبکه پخش مویرگی است

وی در مورد اختصاص ارز یارانه‌ای برای واردات کنجاله سویا و تأثیر آن در قیمت این نهاده گفت: دولت به چند گروه ضروری و کالای اساسی ارز یارانه‌ای اختصاص داده که کنجاله سویا و ذرت هم جزو آنهاست که هر واردکننده‌ای که ثبت سفارش انجام دهد امکان دریافت ارز را دارد و می‌تواند محصول را وارد کند اما ایراد آنجاست که شبکه پخش مویرگی ما مدل مناسبی ندارد و به جای اینکه نهاده‌هایی که وارد می‌شود مستقیماً به دست تولیدکننده برسد با چند واسطه محقق می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور خاطرنشان کرد: در سه ماهه اول امسال هم ارز یارانه‌ای اختصاص یافت و هم نهاده وارد کردیم و تا قبل از خروج آمریکا از برجام به آسانی امکان انتقال ارز وجود داشت و نهاده‌ها با سرعت تأمین و توزیع می‌شد اما پس از خروج آمریکا از برجام اولین تنش برای تولیدکنندگان مرغ ایجاد شد و کارها به سختی و کندی پیش می‌رود.

واردات ۵۰ هزار تن کنجاله توسط پشتیبانی امور دام برای تنظیم بازار

چهار آیین به نقش شرکت پشتیبانی امور دام در تنظیم بازار نهاده‌ها هم اشاره کرد و گفت: این شرکت ۵۰ هزار تن کنجاله سویا وارد کرده که از طریق تشکل‌ها توزیع شده است و باعث شده تا قیمت کاهش یابد و اکنون قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویای آرژانتین و برزیل تحویل در تهران ۲۴۱۰تومان است در صورتی که تا ۲۸۰۰ تومان هم رسیده بود.
وی در پاسخ به این سوال که چرا با وجود آن‌که واردات ۷۰ درصد کنجاله سویا به دست یک فرد خاص قرار گرفته و این فرد چند صد میلیون دلار ارز یارانه‌ای دریافت کرده اما قیمت کنجاله سویا را تا حدودی بر اساس نرخ ارز آزاد محاسبه و روانه بازار می‌کند و شما هیچ واکنشی نشان نمی‌دهید گفت: واقعیت این است که از حدود ۱۰ سال پیش ۷۰ تا ۷۵ درصد بازار کنجاله سویا توسط یک واردکننده به کشور مدیریت می‌شود ولی در کنار این ممنوعیتی برای واردکنندگان دیگر وجود ندارد و ایراد اساسی ما در توزیع شبکه مویرگی است که واسطه‌ها ورود می‌کنند و این موضوع دستخوش تغییرات سینوسی می‌شود.

هشدار نسبت به انحصار واردات کنجاله در دست یک فرد خاص

وی اضافه کرد: از طرف دیگر نداشتن نقدینگی توسط تشکل‌ها و تولیدکنندگان از یکسو و زیاندهی سه سال متوالی تولیدکنندگان از سوی دیگر سبب شده که تولیدکنندگان به سمت دریافت وام با سودهای ربا اندر ربا بروند که اگر روند به همین شکل ادامه پیدا کند قطعاً خطرآفرین است و نباید یک نفر مونوپل واردات را در دست بگیرد.

وی تصریح کرد: برنامه تشکل‌ها ورود به واردات به صورت مستقیم است تا نهاده پس از واردات مستقیم در اختیار تولیدکننده قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار فارس، طی دو سال اخیر شیوع آنفلوانزای پرندگان و از بین رفتن ۳۰ درصد مرغداری ها از یک سو،‌افزایش نرخ نهاده‌هایی همچون کنجاله سویا،‌ذرت و در برخی مقاطع جوجه یک روزه از سوی دیگر و سرکوب قیمت مرغ توسط دولت برای حفط آرامش صوری در بازار مصرف و قیمت گذاری دستوری همه و همه دست به دست هم داده تا صنعت تولید مرغ کشور با مخاطره روبه رو شود. موضوعی که در صورت اهمال و کم توجهی هزینه های سنگینی را بر کشور تحمیل خواهد کرد.
انتهای پیام //////

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *