• صفحه خانگی
 • >
 • پیشنهاد سردبیر
 • >
 • قیمت‌گذاری باید با نرخ واقعی تعیین شود/ اعمال درخواست ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی مجلس از وزارت بهداشت

گزارش امروز : به بهانه برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه ایران هلث تجهیزات پرشکی دندانپزشکی آزمایشگاهی و دارویی که قرار است ۲۹ خرداد ماه بر گزار شود مسئولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از جمله نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به همراه مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و داروبا انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در هتل استقلال گرد هم آمدند و در خصوص مشکلات این صنف به بحث و بررسی پر داختند .
به گزارش خبر نگار ما نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در این نشست در جمع اصحاب رسانه از تخلف بارز دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل عدم پرداخت مطالبات مربوط به حوزه تجهیزات پزشکی و دارو خبر دادو گفت : متاسفانه دانشگاه‌های علوم پزشکی به جای پرداخت مطالبات تجهیزات پزشکی و دارو پول دریافتی را در بخش‌های دیگری که بدهکار بودند، هزینه کردند.
محمد حسین قربانی ، با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان در حوزه پزشکی باید از قوانین انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی تبعیت کنند، اظهار کرد: در همین راستا دستگاه‌های نظارتی نیز به وظیفه خود عمل خواهند کرد و مجلس نقش بازوی حمایتی خواهد داشت.

قیمت‌گذاری باید با نرخ واقعی تعیین شود
وی ادامه داد: خوشبختانه در حوزه دارو بسیاری از مشکلات حل شده اما کماکان در حوزه تجهیزات پزشکی و به ویژه قیمت‌گذاری‌ها و پرداخت مطالبات مشکلاتی وجود دارد. قیمت‌گذاری باید با نرخ واقعی تعیین شود و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است با واقعیت‌های موجود قیمت‌گذاری کند.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در پایان سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی مصوب کرد که سازمان برنامه و بودجه ۴۲۰۰ میلیارد تومان جهت پرداخت مطالبات در بخش تجهیزات پزشکی و دارو را به وزارت بهداشت بپردازد، بیان کرد: این اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت پرداخت شد و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز این رقم را به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت کرد.
قربانی افزود: اما متاسفانه دانشگاه‌های علوم پزشکی به جای پرداخت مطالبات در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو پول دریافتی را در بخش‌های دیگری که بدهکار بودند، هزینه کردند و این اتفاق از جمله تخلف‌های بارز بود. شاید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه مقصر نباشد اما باید نظارت‌های لازم را صورت می‌داد تا اعتبار تخصیص پیدا کرده در حوزه تجهیزات پزشکی و دارو در بخش دیگری هزینه نشود.
وی با اشاره به اینکه در مجلس شورای اسلامی اعمال درخواست ماده ۲۰۶ آیین نامه داخلی مجلس از وزارت بهداشت را مدنظر قرار داده‌ایم، تصریح کرد: بر اساس این ماده اگر تشخیص داده شود که دستگاه اجرایی تخلف کرده مستقیما به قوه قضاییه معرفی خواهد شد.


میزان مطالبات ‍تجهیزات پزشکی به زودی مشخص خواهد شد،
در ادامه این نشست مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو از تعیین میزان مطالبات حوزه تجهیزات پزشکی تا هفته آینده خبر داد.و گفت : وزارت بهداشت تمام تلاشش را خواهد کرد تا نواقص موجود در حوزه تجهیزات پزشکی برطرف شود،
رضا مسائلی افزود : در بحث مطالبات، قیمت‌گذاری و نظام بانکی با مسائلی مواجه هستیم. علاوه بر این تهدید بیرونی و تحریم نیز علیه کشور وجود دارد. بنابراین باید در راستای حل مشکلات گام برداریم و به گونه‌ای عمل کنیم تا مواد اولیه مورد نیاز تجهیزات پزشکی جهت ارائه خدمت در نظام سلامت تأمین شود.
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه میزان مطالبات مربوط به حوزه تجهیزات پزشکی به زودی مشخص خواهد شد، خاطرنشان کرد: برخی از شرکت‌ها از سال ۱۳۹۴ مطالبات پرداخت نشده‌ای دارند و در این راستا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ کردند که هم از طریق دانشگاه‌ها و هم از طریق شرکت‌ها مقوله مربوط به مطالبات حوزه تجهیزات پزشکی پیگیری شود و به زودی میزان مطالبات مشخص خواهد شد.
مسائلی ادامه داد: با توجه به اینکه تراکم بدهی‌ها از سال‌های گذشته وجود داشت و در حوزه تأمین ارز و نقدینگی چه در بخش تولید و چه در بخش واردات با مشکلاتی روبرو بودیم، مدت زمان پرداخت بدهی‌ها افزایش یافت و با توجه به دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص این مسائل به طور جدی پیگیر خواهیم بود.
وی تاکید کرد: به طور حتم پیگیر پرداخت مطالبات تجهیزات پزشکی خواهیم بود و طبق دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار است گزارشی در مورد نحوه پرداخت مطالبات از سوی مراکز درمانی به شرکت‌ها و نیز گزارشی در ارتباط با دریافت مطالبات از سوی شرکت‌های پزشکی تهیه شود تا میزان مطالبات طبق دو گزارش به دست آید.
مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو افزود: در حال پردازش و جمع‌آوری اطلاعات مربوطه هستیم و تا هفته آینده میزان مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی مشخص خواهد شد.

انتهای پیام //////

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *