گزارش امروز : معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از  احداث و توسعه مدارس سبزبه عنوان  سیاستگذاری های جدید این سازمان در سال جاری خبر داد و  گقت : احداث مدارس سبز به صورت پایلوت در سه استان تهران ، زنجان و سیستان و بلوچستان آغاز می شود.

به گزارش خبر نگار ما  دکتر رخشانی مهر در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه به  سرانه استاندارد فضای آموزشی در کشوراشاره کرد و گفت : این استتاندارد ۸.۳۹ متر مربع است و متوسط این سرانه فضای آموزشی در کشور هم اکنون ۵.۱۸ مترمربع است و در حال حاضر 11 استان زیر خط میانگین قرار دارند.

رئیس سازمان نوسازی مدارس کشورهمچنین  با بیان اینکه ۲۷ درصد مدارس کشور تخریبی است، گفت: ۹۸۷ کلاس‌ خشت و گلی داریم که بیشترین مدارس خشت و گلی به استان سیستان و بلوچستان اختصاص دارد.

وی افزود: استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، البرز، تهران، قم، گیلان، گلستان، آذربایجان غربی، کرمان، خوزستان و خراسان رضوی زیر خط میانگین فضای آموزشی قرار دارند.

رخشانی مهر با بیان اینکه وضعیت پراکندگی سرانه فضای آموزشی در مناطق شهری و روستایی احصا شده است، گفت: سرانه فضاهای آموزشی شهری۴.۹۶ متر مربع است یعنی از سرانه میانگین کشوری هم کمتر است و ۱۵ استان کشور در حوزه‌ شهری زیر خط میانگین قرار دارند.

۱۰ استان زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشی

وی ادامه داد: میانگین سرانه فضای آموزشی در بخش روستایی ۵.۸۱ متر مربع است که در این بخش نیز ۱۰ استان زیر خط میانگین قرار دارند.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش به فضاهایی که نیازمند تخریب و بازسازی هستند، اشاره کرد و گفت : متوسط سرانه ۵.۱۸ مترمربع شامل فضاهایی است که باید تخریب و بازسازی شود؛ عمر این فضاها حدود ۳۰ الی ۴۰ سال است و علاوه بر اینکه تلاش می‌کنیم سرانه میانگین را افزایش بدهیم، این فضاها باید تخریب و بازسازی شوند.

وی با بیان اینکه حدود سه میلیون و ۸۰۰ متر مربع فضای آموزشی نیمه تمام در کشور داریم، اظهار کرد: اگر این فضاها به بهره‌برداری برسند 33/0 مترمربع به سرانه فضای آموزشی افزوده می‌شود و به عدد ۵.۵۱ مترمربع می‌رسد.

دکتر رخشانی مهر با اشاره به پراکندگی فضاهای آموزشی نیمه تمام گفت : پراکندگی فضاهای نیمه تمام آموزشی که در تمام استان‌ها شاهدیم، متفاوت است و  بیشترین فضای نیمه تمام در خراسان رضوی و کمترین آن در استان قم هست.

وی ادامه داد : وجود 6 هزار و 275 پروژه نیمه تمام آموزشی در کشور، نشان می‌دهد که توجه خاصی در سازمان برای توسعه فضاهای آموزشی بوده است و در این زمینه هم استان‌هایی مانند خراسان رضوی که زیر خط میانگین بوده است، بیشترین پروژه نیمه تمام را دارد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور اظهار کرد: حدود ۱۱۵۰ پروژه قابلیت این را دارد که در اول مهر سال ۹۷ به بهره‌برداری برسند و بیشترین پروژه افتتاحی برای کردستان و خراسان رضوی آذربایجان غربی و کمترین پروژه برای استان زنجان است.

وی همجنین گفت:  پروژه‌های مجتمعی به نام حیات طیبه کار ارزشمندی بود که ۴۸۵ کلاس درس در استان‌های مختلف شروع شد و در این خصوص هم خراسان جنوبی بیشترین و استان مرکزی کمترین پروژه حیات طیبه را دارد.

رخشانی مهر اظهار کرد: حدود ۲۷ درصد مدارس کشور تخریبی، ۳۴ درصد نیازمند مقاوم سازی و ۳۹ درصد مدارس کشور مستحکم هستند.

۹۸۷ کلاس خشت و گلی در استان سیستان و بلوچستان

وی با بیان اینکه حدود ۱۷۰۰ کلاس درس در کانکس دایر است، افزود: آمار مدارس خشت و گلی ۹۸۷ کلاس است که بیشترین مدارس خشت و گلی به استان سیستان و بلوچستان اختصاص دارد.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش درباره اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش گفت: ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبارات مصوب عمرانی آموزش و پرورش است که از محل بند م تبصره ۵ نیز هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی برای نوسازی مدارس باید منتشر شود که در مجموع ۲۲۰۰ میلیارد تومان می شود ضمن اینکه ۱۸۰۰ میلیارد تومان نیز در استان ها به صورت استانی تخصیص می یابد.

تعهد خیرین بین ۸۰۰ تا ۸۵۰ میلیارد تومان

وی با بیان اینکه معمولا ۵۰ درصد این عدد شاید محقق نشود،  افزود: در سه ماهه اول امسال همه ردیف‌های ملی را ۱۰۰ درصد تخصیص دادند و ردیف‌های پروژه‌های نیمه تمام که نیمی را خیرین تقبل می کردند ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافته است در بخش تخریب و بازسازی مدارس ۳۶۰ میلیارد تومان و در بخش تامین و تجهیزات گرمایشی مدارس ۱۰۰ درصد اعتبارات تخصیص یافته است اما در بخش بند م تبصره ۵ هنوز تخصیص کامل انجام نشده است.

رخشانی مهر درباره مدارسی که عمر ۳۰ ساله دارند و تخریبی نامیده می‌شوند، گفت : اولین آیین نامه زلزله در سال ۶۷ ابلاغ شد یعنی بناهایی که قبل از سال ۶۷ ساخته شده اند مقاوم‌سازی نیستند و عمر مفید بنا ها در حال حاضر ۳۰ سال است.

وی با تاکید بر اینکه با نگهداری مفید مدارس، عمر آنها را بالا می‌بریم، افزود: تیمی را با موضوع نگهداری مدارس در حال فعالیت داریم که روی این موضوع کار می کنند.

رئیس سازمان نوسازی توسعه و تجهیز مدارس کشور در خصوص تعهد خیرین مدرسه ساز گفت: تعهد خیرین بین ۸۰۰ تا ۸۵۰ میلیارد تومان است که تحقق آن حدود ۴۰۰ تا ۴۸۰ میلیارد تومان می‌شود.

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *