گزارش امزوز : معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، از افزایش یک درصدی نرخ مشارکت اقتصادی بانوان در بخش های مختلف نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: رشد این مشارکت نیازمند تلاش بیشتر همه دستگاه ها است.

معصومه ابتکار در پاسخ به این سوال که چرا هنوز مشارکت اقتصادی زنان به رشد مناسب نرسیده است، یه ایرنا اظهار داشت: موضوع کارآفرینی و اشتغال بانوان، از موضوعات بسیار مهم معاونت زنان ریاست جمهوری در دولت دوازدهم است و تاکنون برای رشد مشارکت اقتصادی بانوان تلاش های خوبی صورت گرفته است.
بر اساس آمار اعلام شده از سازمان برنامه و بودجه کشور، نرخ مشارکت اقتصادی زنان با 1.1 درصد رشد از 14.9 درصد در سال 1395 به 16درصد در سال 1396 افزایش یافته است.
ابتکار ادامه داد: آمارهای سال 95 و 96 نشان می دهد که سهم قابل توجهی از مشاغل ایجاد شده در کشور برای بانوان بوده است که البته هنوز جای کار دارد و باید برای اشتغال بانوان و افزایش مشارکت اقتصادی آنان تلاش های بیشتری صورت گیرد.
وی اضافه کرد: سهم بالای بانوان در مشاغل ایجادشده در کشور نشانه های خوبی دارد و تلاش می شود در حوزه ارائه تسهیلات اشتغالزایی به بانوان در بخش های مختلف، موانع موجود نیز برطرف شود تا سهم بانوان هر سال از رشد خوبی برخوردار باشد.
طبق آمار منتشر شده سازمان برنامه و بودجه، از شاخص های سالانه نیروی کار، جمعیت فعال زنان در سال 1396، پنج میلیون و 232 هزار و 661 نفر بود که نسبت به سال قبل از آن 340 هزار و 27 نفر به این جمعیت افزوده شده است.
مطابق این آمار 314 هزار و 341 نفر به جمعیت زنان شاغل و 25 هزار و 686 نفر به جمعیت زنان بیکار در سال 1396 افزوده شده است.
در سال 1395 نرخ بیکاری زنان 20.7 درصد بود که در سال بعد (1396) 9 دهم درصد بهبود یافته و به 19.8 درصد رسیده است.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری افزود: برای افزایش مشارکت بانوان، توان افزایی زنان، همکاری های بین المللی برای افزایش مشارکت ها و تبادل تجربیات دیگر کشورها در حوزه اشتغال و کارآفرینی بانوان را در دستورکار داریم.
وی همچنین با بیان اینکه اعطای تسهیلات اشتغالزایی به عنوان یک راهکار دیگر برای کمک به وضعیت اشتغال بانوان در حال اجرا است، ابراز امیدواری که با همت زنان، بخشی از مشکلات حل شود.
معصومه ابتکار پیش تر اعلام کرده بود که نرخ بیکاری زنان تحصیلکرده سه برابر بیشتر از مردان دارای تحصیلات عالیه است.
وی موضوع کارآفرینی زنان را یکی از مسائل مهم دولت دوازهم دانست و گفت: جمعیت قابل توجهی از زنان، تحصیلات دانشگاهی دارند و آمارها نشان می دهد که ٢٧ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه ها زن هستند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: جدای از این مساله، اکنون تعداد زنان ایرانی در دانشگاه ها بیشتر از مردان است و در همه رشته ها به جز مهندسی، زنان از مردان جلو افتاده اند که این نشان دهنده سیاستگذاری اصولی برای زنان در ایران است.
بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور، اکنون جمعیت ایران از مرز 81 میلیون نفر گذشته است که به طور تقریبی حدود نیمی از این جمعیت را بانوان تشکیل می دهند.
انتهای

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *