گزارش امروز : پیمان شریعتی داور ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار حضور هنرمندان تئاتر استان کرمانشاه در تمامی بخش های اجرایی جشنواره را یکی از جنبه های مثبت برگزاری این جشنواره عنوان کرد.

پیمان شریعتی که برای دومین سال متوالی داوری آثار راه یافته به جشنواره تئاتر ایثار را بر عهده دارد در ارزیابی ششمین دوره این جشنواره گفت: یکی از اتفاقات خوشحال کننده در این دوره از جشنواره سپردن کلیه امور اجرایی به هنرمندان و انجمن هنرهای نمایشی کرمانشاه است.

وی با اشاره به اینکه تمامی پلاتو ها و تئاتر شهر کرمانشاه که در اختیار انجمن هنرهای نمایشی بوده در اختیار جشنواره قرار گرفته است گفت: تمامی دست اندرکاران جشنواره ، همراهان گروه ها و داوران، افرادی که در هتل به گروه ها سرویس می دهند نیز هنرمندان تئاتر هستند. این یکی از محسنات جشنواره است که توسط هنرمندان برای هنرمندان برگزار می شود.

وی افزود: انجمن هنرهای نمایشی به عنوان بازوی اجرایی بنیاد شهید در این دوره از جشنواره است . این اتفاق حاصل واگذاری امور انجمن به خود هنرمندان و اعتماد به هنرمندان در عرصه اجرایی است. این شیوه می تواند یک الگو برای تمامی فعالین هنری در استان ها باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به تنوع موضوعی آثار جشنواره پرداخته و گفت: در دو سال اخیر شاهد هستم مسیری که جشنواره تئاتر ایثار به لحاظ تفکری و اجرایی طی کرده رو به رشد و تنوع مضامین ایثار در این دوره قابل توجه است.

شریعتی ادامه داد: همواره این مفهوم باب بود که مضامین به حوزه دفاع مقدس نزدیک می شد. گرچه این موضوع بسیار ارزشمند است اما در این دوره شاهد آثاری هستیم که فراتر از موضوع دفاع مقدس را مد نظر داشته اند و به تمام شئونات اجتماعی ایثار پرداخته اند.

این هنرمند تئاتر یکی دیگر از جنبه های مثبت این دوره از جشنواره را حضور هنرمندان استان های مختلف عنوان کرده و گفت: به جرات می توان گفت ششمین جشنواره تئاتر ایثار یکی از معدود جشنواره هایی است که تمرکزاش بر کارهای تولید شده توسط هنرمندان خارج از تهران بوده است. بخش عمده ای از هنرمندان و گروه های موفق استان ها در کرمانشاه حضور دارند.

ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار روز ساعت ۱۸ روز دوشنبه طی مراسم اختتامیه در سالن مجتمع فرهنگی هنری انتظار برگزیدگان خود را خواهد شناخت.

کارگردان حاضر در ششمین جشنواره ملی ایثار: برگزاری جشنواره تخصصی و موضوعی دلیل حضورم شد

بر اساس این گزارش سعید خیرالهی؛ نویسنده و کارگردان تئاتر، با نمایش «سوز کمانچه در عصر یخبندان» در مقام نویسنده، کارگردان و بازیگر در ششمین جشنواره ملی ایثار که در شهر کرمانشاه برگزار می‌شود، حضور دارد.

او درباره داستان این نمایش، گفت: سهراب؛ دانشجوی رشته موسیقی دانشگاه هنر است و می‌خواهد ساز کمانچه بخرد اما از نظر مالی دچار مشکل است. به همین خاطر به‌شرکت مین‌یابی می‌رود؛ به خاطر پول. از طرف دیگر شخصی به نام جبار همزمان در عراق دچار توهم می‌شود و ….

این هنرمند عرصه تئاتر گروه اجرایی نمایش «سوز کمانچه در عصر یخبندان» را معرفی کرد: نمایشنامه این اثر را خودم نوشته‌ام و کارگردانی آن را هم بر عهده گرفته‌ام. مالک آبسالان در نقش جبار، مصطفی کولیوندی در نقش تهماسب، زهرا عبدی در نقش زرین تاج، محسن کولیوندی ‌در نقش سهراب، ماریا یونسی در نقش الهه جنگ، علی اصغر اسماعیلی در نقش الهه مین، امین اکبری در نقش مرگ و سیروس کریمی در نقش مرگ؛ گروه بازیگران این اثر را تشکیل می‌دهند.

وی در ادامه افزود: درباره سایر طراحی‌ها باید بگویم طراحی صحنه و لباس نمایش را خودم بر عهده گرفته‌ام. نمایش ما بسیار بر نور و موسیقی متکی است. سعیده عبداللهی طراحی نور اثر را بر عهده دارد و امین اکبری بخش اجرایی این وجه از نمایش را عهده‌دار شده است اما در زمینه موسیقی، محسن کولیوندی علاوه‌بر بازی کردن درنقش سهراب، آهنگسازی اثر را هم برعهده دارد. گروه موسیقی نمایش هم از مصطفی کولیوندی؛ نوا، علی‌اصغر اسماعیلی، ماریا یونسی، زهرا عبدی و احمد جعفری، گروه نوازندگان تشکیل شده است.

خیرالهی درباره دلیل حضور خود در ششمین جشنواره تئاتر ایثار، گفت: این جشنواره به‌صورت تخصصی و با موضوع خاص برگزار می‌شود که اتفاق بسیار خوبی است و می‌تواند سبب شود شاهد رشد و شکوفایی جشنواره باشیم. از سویی دیگر بندهایی که در خصوص کمک‌هزینه گروه‌ها در فراخوان اعلام شده بود، سبب شد به‌عنوان کارگردان تمایل بیشتری به شرکت در جشنواره داشته باشم.

نمایش «سوز کمانچه در عصر یخبندان» با نویسندگی و کارگردانی سعید خیرالهی از ایلام در ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار حضور دارد. این نمایش روز یک‌شنبه؛ ۲۳ اردیبهشت‌ماه ساعت ۱۵:۳۰ در تالار غدیر مجتمع فرهنگی و هنری شهید آوینی شهر کرمانشاه روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام /////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *