• صفحه خانگی
 • >
 • فرهنگی هنری
 • >
 • کرمانشاه میزبان ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار/گزارش نشست رسانه ای ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار

گزارش امروز : نشست رسانه ای ششمین جشنواره ملی تئاتر ایثار صبح امروز با حضور سید مرتضی حسینی دبیر جشنواره و مدیر کل امور هنری و مدیر گروه تلویزیونی شاهد ، محمد لارتی دبیر علمی این جشنواره و دیگر مدیران جشنواره تئاتر ایثار در محل اداره کل هنری بنیاد شهید و امور ایثار گران برگزار شد.

به گزارش خبر نگار ما مرتضی حسینی در ابتدای این نشست به بیان ماموریت ها و برنامه های اداره کل هنری شاهد پرداخته و گفت: در این اداره کل سه اداره هنرهای نمایشی ، سیمای شاهد و قرآن و معارف اسلامی فعالیت می کنند که مخاطبان دو اداره اول کل جامعه هستند و بحث ترویج را پیگیری می کنند.

وی ادامه داد: در سال جاری سیاست حوزه نمایش با رویکرد ثبت زندگی ایثارگران ، اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی برنامه ریزی شده و یکی از برنامه های مهم در این زمینه ایثار اجتماعی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی تصریح کرد پس از برگزاری جشنواره تئاتر ایثار در کرمانشاه قصد داریم به تولید سفارشی آثار نمایشی و مستند با موضوع ایثار اجتماعی بپردازیم.

وی زمینه های فعالیت این اداره کل را تئاتر تلویزیونی ، چاپ آثار ، تولیدات کارگاهی ، اعزام گروه های نمایشی و حمایت از گروه های تئاتر و … برشمرد و افزود : تا کنون رونمایی از 22 نمایشنامه چاپ شده را انجام داده ایم که 16 عنوان در حوزه بزرگسال ، 6 عنوان در حوزه زندگی شهدا ، 3 عنوان با موضوع شهادت و مفاهیم دینی و عاشورایی ، کودک و نوجوان 6 عنوان ، موضوعات اجتماعی 6 عنوان و خاطرات دفاع مقدس 7 عنوان بوده اند.

وی به برگزاری جشنواره نمایشنامه نویسی در سال گذشته نیز اشاره کرده و مشروحی از فعالیت های این اداره کل از سال های 85 تا 96 را نیز ارائه داد.

مرتضی حسینی در ادامه به ششمین جشنواره تئاتر ایثار پرداخته و با بیان این که کار جشنواره از پاییز 96 و با انتشار فراخوان آغاز شده است گفت: تعداد آثار رسیده به دبیرخانه 568 اثر بود که از آن میان 390 اثر برای بخش صحنه ای و 178 اثر برای بخش خیابانی به دبیرخانه رسیده است. تعداد نمایش هایی که به بخش بازبینی راه یافتند در بخش صحنه ای 70 اثر و در بخش خیابانی 61 اثر بودند.که در نهایت در بخش صحنه ای 13 اثر و در بخش خیابانی 22 اثر طی چهار روز در جشنواره که با میزبانی کرمانشاه برگزار می شود به اجرا در خواهند آمد.

محمد لارتی دبیر علمی جشنواره نیز به برگزاری کارگاه آموزشی و تخصصی نمایش درمانی با حضور سه استاد برجسته و بین المللی در این حوزه پرداخته و گفت: پرفسور ژان پیر کلاین (رئیس انستیتو بین المللی هنر درمانی پاریس) ، دکتر ادیته وی آرمی (عضو رسمی انستیتو هنر درمانی پاریس) و دکتر مجید امرایی (عضو موسس اتحادیه جهانی دراماتراپی) طی دو روز کارگاه “بررسی نقش و جایگاه تئاتر در درمان و توانبخشی جانبازان و آسیب دیدگان جنگ ” را برگزار خواهند کرد.

وی افزود: این کارگاه برای اولین بار در ایران با این سطح علمی برگزار می شود و با شماره تلفنی که در فراخوان کارگاه اعلام شده است بسیاری از دانشگاهیان کرمانشاه و هنرمندان این استان برای حضور در آن ثبت نامک کرده اند.

وی درباره جوایز جشنواره نیز توضیح داد: از بین آثاری که در جشنواره حضور دارند تعدادی را که مناسب تولید تله تئاتر باشند برای تولید نمایش تلویزیونی معرفی خواهیم کرد. در عین حال حمایت از اجرای عمومی آثار برتر جشنواره یکی از برنامه های ماست که برای آن برنامه ریزی کرده ایم.

محمد لارتی تصریح کرد : همچون گذشته یک یا دو اثر برتر جشنواره نیز به انتخاب هیات داوران به جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد.

در بخش دیگر این نشست سید مرتضی حسینی تعداد هنرمندان حاضر در جشنواره را 250 تن از 16 استان کشور بیان کرده و افزود: در برگزاری این دوره جشنواره تئاتر ایثار همراهی و مساعدت مسئولین استان کرمانشاه را داریم. شهرداری، شورای شهر ، استانداری ، میراث فرهنگی و دیگر نهاد های شهر و استان کرمانشاه در برگزاری این جشنواره همراه ما هستند.

وی دلیل انتخای کرمانشاه برای میزبانی این جشنواره را علاوه بر مشارکت مالی استانداری و نهاد های دیگر استان به تعداد و کیفیت زیرساخت های فرهنگی و هنری این شهر برای اجرای تئاتر عنوان کرد.

حسینی حسینی هیات های بازخوانی و بازبینی جشنواره را به ترتیب معرفی کرد: در بخش انتخای متون آقایان مهرداد رایانی ، سید حسین فدایی حسین و شهرام کرمی و برای بخش خیابانی اردشیر صالحپور ، سیروس همتی و سامان خلیلیان با جشنواره همکاری داشتند. در مرحله بازبینی نیز برای بخش صحنه ای محمود فرهنگ ، افسانه زمانی ، اردلان شجاع کاوه و محمد لارتی ، در بخش خیابانی نیز توحید معصومی ، مجید امرایی و محمد لارتی به عنوان بازبین آثار را انتخاب کرده اند.

انتهای پیام ////

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *