گزارش امروز : رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: مدل خوبی را طراحی کرده‌ایم تا ارز یورو به ارز مبنای گزارشگری تبدیل شود، این اقدام موجب می‌شود خرده‌ ارزهایی که طی این چند سال کار با آنها زیاد شده به یورو تبدیل شود.

علی دیواندری صبح امروز در خصوص محورهای همایش امسال ایران و اروپا، اظهارداشت: روابط تجاری و بانکی ایران دو سال پس از اجرایی شدن برجام، اتحادیه اروپا شریکی برای ایران؛ چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و بانکی ایران و اتحادیه اروپا و مدیریت تطبیق مدرن از محورهای این همایش است.

وی افزود: اجزای چارچوب جامع مدیریت ریسک، مطالبات معوق بانکی (NPL) و استانداردهای حسابرسی (IFRS) از دیگر محورهای ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا است. منابع تجدیدپذیر انرژی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران از دیگر محورهای این همایش دو روزه است.

دیواندری اعلام کرد براساس برنامه ریزی انجام شده، در افتتاحیه ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا مسئولین پولی و اقتصادی و مدیران ارشد کشور مانند رئیس کل بانک مرکزی و وزرای ذیربط سخنرانی خواهند داشت و تدارک دیده شده تا مدیران اروپایی نیز از جمله سخنرانان کلیدی باشند.

وی با یادآوری اینکه سه سال از پایه گذاری همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا می‌گذرد، افزود: حجم ، اندازه و اثرگذاری اقتصاد ایران می طلبید که چنین همایشی برگزار شود؛ اروپا یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران است و این همایش فضایی برای گفتگوها خواهد بود.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی توضیح داد که این همایش با همکاری پژوهشکده پولی و بانکی و تعدادی از ایرانیان مقیم اروپا به ویژه گروه مالکی پایه گذاری شده و طبیعتا تدارک و آمادگی های لازم برای برگزاری همایش در اروپا برعهده گروه مالکی و در ایران برعهده پژوهشکده پولی و بانکی است.

دیواندری با بیان اینکه برگزاری ۵ دوره گذشته همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا آثار مثبتی داشته است، گفت: تاکنون بسیاری از شرکت ها و موسسات مالی و بانکی اروپا به شبکه بانکی کشور متصل شده اند و برگزاری این همایش هم در نقل و انتقال پول و هم در بحث تکنیکی موثر بوده است.

دبیر ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا ادامه داد: سیستم بانکی ایران بعد از یک دوره طولانی تحریم نیاز داشت تا روزآمد شده و از لحاظ تکنیکی و ساختاری متناسب با نیازمندی های جامعه جهانی تغییراتی را در خود به وجود بیاورد؛ به ویژه در زمینه تطبیق، مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و همچنین موضوعاتی نظیر استانداردهای جدید بانکی در جهان خود را با استانداردها تطبیق دهند.

وی افزود: در کنار چنین اجتماعی، طبیعتا مذاکراتی بین طرف های ایرانی و اروپایی صورت می گیرد. دیواندری هدف از برگزاری چنین همایش هایی که به طور معمول در سطح منطقه ای و قاره ای برگزار می شود را مشورت و همکاری عنوان کرد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد که در حال حاضر در زمینه همکاری با موسسات پولی و مالی آسیایی نیز خلاء وجود دارد و نیاز است تا در این زمینه نیز سرمایه گذاری شده تا همکاری ها مسیر بهتری را پیدا کند.

دیواندری با بیان اینکه یکی از موضوعات مهمی که ایران با آن مواجه است، بحث صورت‌های مالی و ترازنامه است گفت: اروپایی‌ها در این زمینه راهکارهای خوبی دارند و به عنوان الگو مطرح هستند که در این همایش تلاش می‌کنیم از تجارب آنها استفاده شود.

وی ادامه داد: در مباحث انرژی، نفت، پتروشیمی و موضوعات مختلف مطالبی در این همایش‌ گنجانده شده، هر چند موضوع همایش بانکی است، اما موارد دیگر اقتصادی و تجاری را نیز پوشش می‌دهد.

* IFRS صورت‌های مالی بانک‌ها را برای بانک‌های اروپایی قابل فهم‌تر کرد

وی در ادامه این نشست در پاسخ به پرسشی درباره نقش رعایت استانداردهای گزارشگری IFRS در روابط تجاری اظهارداشت: استاندارد گزارشگری مالی جهانی است که این بستر را ایجاد می‌کند که صورت‌های مالی بانک‌ها در سطح استانداردهای بین‌المللی قرار گیرد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: بانک‌های خارجی برای ارتباط با بانک‌های ایرانی باید با صورت های مالی ارتباط برقرار کنند به دلیل اینکه بانکداری ما بدون ربا و اسلامی است؛ بنابراین نیاز بود تا صورت‌های مالی بانک‌ها برای بانک‌های اروپایی قابل فهم‌تر شود.

وی افزود: بانک مرکزی و پژوهشکده پولی و بانکی زحمات زیادی کشیده‌اند و الگویی را ایجاد کردند که تقریبا شبیه IFRS باشد اما تا اجرای کامل IFRS راه زیادی داریم. دیواندری تاکید کرد: برای اجرای IFRS سازمان حسابرسی باید صورت‌ها را ابلاغ کند و نظام بانکی نیز خود را تطبیق دهد و این دوره گذار را طی کنند. این همایش می‌تواند کمک زیادی کند چرا که شرکت‌های اروپایی دعوت شده به همایش تجربه زیادی در این زمینه دارند و چالش‌های پیاده‌سازی IFRS را پشت سر گذاشته‌اند.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: IFRS کمک زیادی به شفافیت بانک‌ها می‌کند و از نظر بین‌المللی نیز کمک می‌کند ارتباط با بانک‌های دنیا آسان تر برقرار شود و بستر خوبی را برای مراودات پولی و بانکی ایجاد می‌کند.

* اثرات تغییر ارز گزارشگری به یورو در اقتصاد

وی در پاسخ به پرسشی درباره پیامدهای تغییر ارز گزارشگری تصریح کرد: ارز گزارشگری سال‌ها مورد بحث بوده و معاملات به دلار محدود شده در حالی که مبادلات با ارزهای دیگر مانند یورو راحت‌تر انجام می‌شود.

دیواندری افزود: دلار در گذشته جایگاهی در مبادلات ارزی داشته که به تدریج در اثر تحریم‌ها جایگاه خود را از دست داده و در مبادلات فعالان اقتصادی و بانک مرکزی بسیار محدود شده است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان کرد: مدل خوبی را طراحی کرده‌ایم تا ارز یورو به ارز مبنای گزارشگری تبدیل شود، این مسئله اثر خوبی بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت و موجب می‌شود خرده‌ ارزهایی که طی این چند سال کار با آنها زیاد شده به یورو تبدیل شود.

وی با بیان اینکه اروپا یکی از شرکای مهم تجاری ایران است و در مبادلات اقتصادی ایران نقش مهمی دارد، گفت: بانک مرکزی در این زمینه فعالیت خوبی داشته و از کارشناسان پژوهشکده پولی و بانکی نیز استفاده شده تا این مبنا تغییر کند که منافع اقتصادی کشور را تامین خواهد کرد.

دیواندری تصریح کرد: در مبادلات بین المللی با دلار کار نمی‌کردیم اما مبنای محاسبات کشور دلار بود و مردم از دلار استفاده می‌کردند که این موضوع باید اصلاح می‌شد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بیشترین مبادلات ایران با بانک‌های دنیا بعد از برجام با کشورهای آسیایی و اروپایی است، تاکید کرد: به تدریج که بانک‌های دنیا صورت های مالی بانک‌ها و استانداردهای جدیدی که بانک‌های ایرانی پیاده می‌کنند را مشاهده کردند، در مجموع همکاری‌های بانکی بسیار بیشتر شده است.

دیواندری ادامه داد: عده‌ای با به خدمت گرفتن رسانه‌ها تلاش می کنند که ایران نتواند از دستاوردهای برجام استفاده کند، اما وضعیت را مثبت ارزیابی می‌کنم و در روابط بانکی پیشرفت داشتیم و مسیر باقی مانده نیز با همت و درایت مسئولین اقتصادی کشور و بهبود مناسبات بین المللی طی می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره نقش همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا در برقراری این ارتباطات، اظهارداشت: شرکت‌ها و موسساتی در این همایش حضور پیدا می‌کنند که در زندگی سیاست‌گذاران اروپایی بسیار اثرگذار هستند.

دیواندری افزود: بانک‌های دنیا به شرکت‌های مشاوره حقوقی مراجعه می‌کنند که اغلب این شرکت ها در این همایش‌ها حضور داشته‌اند و پیشرفت‌های ایران را در این همایش ها دیده اند و علاقه‌مندی ایران به شفاف‌سازی را درک کرده‌اند.

وی ادامه داد: در زمینه مقابله با پولشویی نیز برنامه داریم و بخشنامه‌های مختلف ابلاغ و کمیته‌هایی در این زمینه تشکیل شده و ایران پیشروتر از سایر کشورها در مقابله با پولشویی است که این اقدامات رابطه تجاری و بانکی با دیگر کشورها را تسهیل می‌کند.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: این همایش برای برقراری روابط بانکی و تجاری در محور برد – برد بسیار اثرگذار خواهد بود، همچنین جای خالی همایشی برای بانک‌ها و کشورهای آسیایی نیز احساس می‌شود که پژوهشکده برنامه‌های در این مورد نیز دارد.

*دغدغه جدی وزارت اقتصاد برای سیاست های ارزی

دیواندری درباره تصمیمات اخیر ارزی اظهارداشت: وزارت اقتصاد از وزارت‌خانه های مهم و کلیدی است که با بانک مرکزی برای انجام امور تشریک مساعی دارد، وزیر اقتصاد عضو شورای پول و اعتبار است و دغدغه جدی در زمینه ارز دارد.

وی با بیان اینکه جلسات مختلفی در بانک مرکزی و وزارتخانه برگزار شده و تصمیمات، فردی نیست بلکه در تیم اقتصادی گرفته می‌شود، گفت: هماهنگی‌ها وجود دارد و در زمینه آگاهی‌رسانی تقسیم کار صورت‌ گرفته که بانک مرکزی بیشتر در زمینه ارز اطلاع‌رسانی می‌کند.

دیواندری در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج آمریکا از برجام و نقش آن در روابط بانکی تصریح کرد: قطعا مسئولان کشور در این زمینه برنامه دارند و از کارشناسان پولی و بانکی نیز استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه آنقدر ظرفیت داریم که در هر شرایطی نظام بانکی نیازهای کشور را تامین کند، افزود: هر چند تلاش‌های زیادی می‌شود که ما از دستاوردهای برجام استفاده نکنیم، اما اروپایی‌ها فعال بوده‌اند و امیدواریم در چنین برنامه‌هایی پیشرفت‌های بیشتری صورت گیرد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی تصریح کرد: روابط کارگزاری طی این سال‌ها بهبود زیادی پیدا کرده و تعداد بانک‌هایی که با ایران کار می‌کنند بیشتر شده و با تقویت ارز یورو، ال‌سی‌هایی که به یورو باز می‌شود، بیشتر شده است.
انتهای پیام /////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *