گزارش امروز : معاون اول رئیس جمهور در نکوداشت ساماندهی سهام عدالت عنوان کرد: وقتی لایحه ساماندهی سهام عدالت در مجلس تصویب شد، مشمولان نسبت به آن اختیار خواهند داشت که یا بفروشند، یا به وثیقه بگذارند و یا از سود سالانه آن استفاده کنند.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور امروز در آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با اشاره به چارچوب‌های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: امروز هیچ کسی برای پرداخت سود نقدی سهام عدالت بر سر مشمولان منتی ندارد و وقتی لایحه ساماندهی این سهام در مجلس تصویب شد، مشمولان نسبت به آن اختیار خواهند داشت که یا بفروشند، یا به وثیقه بگذارند و یا از سود سالانه آن استفاده کنند.

وی گفت: این رویکردها با هدف رساندن اقتصاد کشور به مرحله‌ای از مقاومت و تاب‌آوری اعلام شد تا در مقابل تکانه‌های مرتبط قادر به جلوگیری از آسیب کشور باشد.

جهانگیری با بیان اینکه تحریم‌های اعمال شده علیه مردم ایران از مهمترین تکانه‌های اقتصادی و سیاسی رخ داده در سال‌های اخیر بوده است، عنوان کرد: غربی‌ها و آمریکایی‌ها همچنان با تهدید مردم ایران در حالی خط و نشان می‌کشند که اگر اقتصاد ایران در صورت بازگشت مجدد تحریم‌ها از سوی آمریکایی‌ها و غربی‌ها مواجه شود، باید بتواند به خوبی از این گردنه‌ها عبور کند. البته طبیعی است که با منطق و گفت‌وگو همواره مانع از هر اقدامی از سوی غربی‌ها و آمریکایی‌ها شد و با بسیج کردن افکار عمومی دنیا و برنامه مناسب برای روزهای سخت بتوان به اقتصاد کشور تکیه کرد.

وی با اشاره به لزوم حاکمیت 5 رویکرد دانش‌بنیانی، درون‌زایی، برون‌گرایی‌، عدالت بنیانی و مردمی بودن اقتصاد در همه نهادها و نیروهای مسلح و حتی بخش‌ خصوصی کشور عنوان کرد: در مکتب و مذهب ما نیز موضوع عدالت و عدل یکی از پایه‌های اساسی دینی بوده و این در حالی است که عدالت ساماندهی کننده همه امور است.

جهانگیری گفت: اگر بخواهیم به توسعه پایدار برسیم به طور جدی با مفهوم عدالت سروکار داریم، توسعه بدون عدالت توسعه نیست. توسعه وقتی ارزش دارد که آحاد یک کشور طعم توسعه و پیشرفت را بچشند که وقتی این مهم برقرار می‌شود، مردم بدانند که عدالت حاکم شده است.

جهانگیری با بیان اینکه اجرای عدالت از سخت‌ترین کارهایی است که انجام می‌شود، عنوان کرد: مردم باید بدانند که با فقر، تبعیض و فساد مبارزه می‌شود. اجرای عدالت در جامعه باید با فقر و تبعیض و فساد نباشد. پذیرش علم‌آموزی برای کسی که در سیستان و بلوچستان زندگی می‌کند با کسی که در تهران حضور دارد، نباید باعث تبعیض شود. در همین زمینه نیز رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در بسیاری از حوزه‌ها تأکید کردند که هنوز در زمینه اجرای عدالت پیشرفتی نداشته‌ایم.

معاون اول رئیس جمهور یکی از شاخصه‌های عدالت را عدالت منطقه‌ای عنوان کرد و افزود: با وجود سیاست‌گذاری‌های مختلف برای ایجاد اشتغال بیشتر در استان‌های محروم، اما متأسفانه این چنین نشده است.

وی با بیان اینکه دولت 11 هزار روستا گازرسانی کرده است، یادآور شد: باید با حرکت متوازن در توسعه مناطق روستایی نسبت به گنج‌های نهفته در این حوزه‌ها که می‌توانند ایران را دگرگون کنند، توجه کرد از جمله این گنج‌ها سواحل مکران در سواحل دریای عمان است.

* سواحل مکران گنج پنهان

جهانگیری با به حق دانستن اعتراض‌ها نسبت به بیکاری و لزوم ایجاد اشتغال عنوان کرد: هیچ ایرانی نباید از بابت بیکاری احساس آسیب کرامت خود را داشته باشد. در همین راستا از همه ایرانی‌هایی که علاقه‌مند به کشور هستند دعوت می‌کنند با سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال به ریشه‌کن کردن بیکاری کمک کنند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به لزوم اهمیت سهام عدالت در کشور اشاره کرد و گفت: موضوع سهامدار شدن مردم در کارخانه‌ها و احساس شدن مالکیت از جمله مواردی است که دولت به عنوان یکی از حقوق مردم بر آن تأکید داشته و باید مردم احساس کنند که سهمی در اقتصاد دارند.

وی گفت: در گروه‌های مختلف جمعیتی به منظور ایجاد مالکیت و گسترش آن و برای توسعه فرهنگ سهامداری به موضوع سهام عدالت در دولت بها داده شد و نتیجه آن مالکیت 40 درصدی سهام کارخانه‌های سودآور کشور بوده است.

وی خطاب به مشمولان سهام عدالت عنوان کرد: هیچ کس امروز منتی بر سر دارندگان سهام عدالت بر سر دریافت سود نقدی 150 هزار تومانی یا 75 هزار تومانی نمی‌تواند بگذارد. تا زمانی که این سهام در اختیار مردم است، باید سود سهام خود را دریافت کنند و انتظار می‌رود سودآوری ناشی از عملکرد سال 96 شرکت‌ها از سال 95 بهتر باشد.

جهانگیری عنوان کرد: از وقتی که لایحه نحوه آزادسازی سهام عدالت از سوی مجلس تصویب شد، مشمولان این سهام نسبت به نحوه مدیریت سهام خود مختار خواهند بود، اما ارزش روی این سهام در حال حاضر 2.5 میلیون تومان و برای یک خانوار 5 نفره حدود 12.5 میلیون تومان است و توصیه می‌کنم که این سهام را نفروشید، چرا که می‌توانید از آن به عنوان وثیقه و یا سایر کاربردها بهره گیرید.

وی افزود: تمام تلاش دولت این بود که کسی که سهامدار است بتواند این دارایی را با اختیار خود بفروشد و یا سود خود را دریافت کند و این در حالی است که کسی که 10 گوسفند دارد می‌تواند در کنار آنها این سهام را نیز جزو دارایی‌های خود به شمار آورد.
انتهای پیام //////

انتهای پیام/

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *