گزارش امروز: یک فروند هواپیمای مسافربری آسمان که صبح امروز یکشنبه تهران را به مقصد یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد ترک کرده بود در حوالی سمیرم استان اصفهان سقوط کرد. این هواپیما 66 مسافر و خدمه داشت.

پرواز این هواپیما به شماره 3704 و ساعت 7:55 صبح بوده است.
این هواپیما هر روز یک پرواز از تهران به یاسوج و یک پرواز بالعکس داشت که میانگین 50 تا 60 مسافر حمل می‌کرد.
هواپیمای یادشده از نوع ای تی آر 72- 200 بود که شرکت هواپیمایی آسمان از سال 1993 میلادی در اختیار داشت.
این هواپیما 25 سال عمر و گنجایش 78 سرنشین با دو خلبان را داشت.

* اعزام بالگرد امداد هوایی به محل سقوط هواپیما
مدیر حوادث و فوریت های پزشکی اصفهان از اعزام یک فروند بالگرد امداد هوایی در صبح یکشنبه به محل سقوط هواپیمای تهران – یاسوج در منطقه پادنای سمیرم در جنوب اصفهان برای ارزیابی شرایط و امکان امدادرسانی خبر داد.
پادنا یکی از دهستان های سمیرم در دامنه رشته کوه های دناست.
غفور راستین روز یکشنبه  افزود: بر اساس ارزیابی های اولیه، محل سقوط هواپیمای تهران – یاسوج در روستای بیده از توابع پادنای سمیرم، منطقه ای کوهستانی و صعب العبور است و امکان اعزام آمبولانس به آنجا وجود ندارد؛ با این وجود با بالگرد امداد هوایی عازم محل سقوط هواپیما هستیم تا شرایط محل بررسی شود.
وی با اشاره به آماده باش همه نیروهای اورژانس در شهرستان سمیرم و حومه، گفت: ما تا این لحظه هیچ اطلاعات دقیقی از چگونگی سقوط هواپیما نداریم.

* احتمال جان باختن سرنشینان
شاهرخ کناری فرماندارشهرستان بویراحمد گفت: این احتمال می رود که همه سرنشینان هواپیما فوت کرده باشند.
وی عنوان کرد: به دلیل مه آلود بودن هوا، اورژانس هوایی استان قادر به فرود در منطقه سقوط نشده و نیروهای امدادی هم اکنون با خودرو درحال اعزام به محل هستند.

* اعزام تیم اورژانس به منطقه
پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور اظهار کرد: تیم واکنش سریع این سازمان با یک فروند بالگرد برای ارزیابی حادثه از آسمان اصفهان به پرواز درآمده است.

**اعزام تیم های واکنش سریع هلال احمر
جمعیت هلال احمر اعلام کرد: علاوه بر اعزام یک فروند بالگرد امدادی از استان فارس، تیم‌های واکنش سریع هلال احمر استان‌های اصفهان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد نیز به محل سقوط هواپیمای تهران – یاسوج اعزام شده اند.
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان اصفهان نیز اعلام کرد: 10 تیم واکنش سریع هلال احمر از 4 شهرستان نزدیک به محل سقوط هواپیما در سمیرم واقع در جنوب استان اصفهان، به این محل اعزام شدند.
شهریار انصاری گفت: این تیم ها متشکل از نجاتگران، خودروهای نجات و امداد با تجهیزات امدادی کامل هستند.
وی ادامه داد: یک فروند بالگرد نیز از هلال احمر اصفهان به محل سقوط واقع منطقه پادنای سمیرم اعزام شد.

*علت سقوط در دست بررسی است
رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمای کشوری گفت: هم اینک کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری و مرکز کنترل فضای کشور در حال بررسی علت این حادثه هستند و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

* آماده باش تیم های پزشکی قانونی 4 استان
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد: در پی سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری در منطقه سمیرم واقع در جنوب استان اصفهان که صبح امروز اتفاق افتاد، تیم های بحران مراکز پزشکی قانونی استان های اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و تهران به حال آماده باش در آمدند.
دکتر مهرداد علی بخشی مدیر ستاد بحران سازمان پزشکی قانونی کشور روز یکشبنه با بیان این مطلب افزود: تیم های عملیات استان های فارس، اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد در حال آماده باش هستند. اکیپ فوق‌العاده استان تهران به حال آماده باش در آمده تا در صورت نیاز به استان اصفهان اعزام شود.
مدیر ستاد بحران سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: سازمان پزشکی قانونی کشور با مشخص شدن تعداد تلفات احتمالی، اقدامات لازم را انجام و نتایج آن را اعلام می کند.

** اعزام 20 تیم هلال احمر به محل حادثه
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: 20 تیم عملیاتی از سه استان به محل سقوط هواپیمای مسافری تهران- یاسوج در سمیرم اعزام شدند.
مرتضی سلیمی افزود: این تیم های عملیاتی از استان های کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و اصفهان به این منطقه اعزام شده اند.
وی تصریح کرد: همچنین بالگردهای سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز در آماده باش به سر می برند اما متأسفانه به خاطر شرایط جوی و دید نامناسب امکان پرواز ندارند.
سلیمی ادامه داد: منطقه سمیرم همچنین به علت بارش فراوان برف، صعب العبور شده است.

** اعلام اسامی 60 مسافر هواپیما
روابط عمومی فرودگاه یاسوج اسامی 60 نفر از مسافران و خدمه هواپیمای «ای تی.آر. 200 – 72» آسمان را به این شرح اعلام کرد:
مژگان نظری، جلال امیدی‌پور، حسین رستمی، مریم عابدی، احمد نظری، محمد برزگری، رویا داخته، مجید اسلامی، مهدی قرعلی، غلامعلی احمدی، میلاد علی‌پور، افشین انصاری، سید ایلیا دانشی، سیدطاها دانشی، محمد عیدی‌نیا، علی فرزانه، حمید هداوندخانی، عزت‌الله حق‌شناس، ابراهیم جعفریان سی‌سخت، نرگس خوبانی، ژیلا قلی‌پور، ایمانی‌مهر، عبدالرضا کردی، محمد نجات، نشاطی‌فر، محمد نوری، علی زارع، محسن تقی‌پور، مصطفی رضایی، خلیل آهنگران، شاپور یاری‌پور، شهبد یاری‌پور، احمد چرمیان، سیدرضا فاطمی‌طلب، پریسا سوهانی، علیرضا جامنی، سکینه کاظمی‌انوار، اردشیر راد، بهروز شریف کاظمی، سید بهزاد سیادتی، حامد امیری، محمد فهیمی، رحمت صالحی‌پرور، محمد فهیمی هنزایی، ابوالقاسم فرهمندی، مهدی جاوید‌پور، عبدالاحد مرادی، سلمان آذری، امیر پورشاه‌آبادی، فاطمه دالوند، کوثر هردانی، محمد کبیریان، علیرضا کلهر و حامد مهدوی.
گروه پروازی: کاپیتان حجت‌الله فولاد، خلبان دوم کاوه خلیلی، سرمهماندار محمد حسین فرش سنگی و مهماندار بهنام رضایی نیارکی.
امنیت پرواز: محمود بهشتی و فرهاد معصومی

** تشکیل جلسه کمیته بحران اصفهان
جلسه کمیته بحران در استانداری اصفهان با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری و سایر مسئولان مربوطه برای بررسی موضوع سقوط هواپیمای تهران – یاسوج تشکیل شده است.
فرماندار بویراحمدگفت که هواپیمای مسافربری تهران – یاسوج در کوه های پادنا حوالی سمیرم اصفهان سقوط کرده است.
به گفته وی به دلیل مه آلود بودن هوا، اورژانس هوایی استان قادر به فرود نشد و با خودرو در حال اعزام به محل هستند.
غفور راستین مدیر اورژانس اصفهان نیز گفت: بر اساس ارزیابی های اولیه، محل سقوط هواپیمای تهران – یاسوج در روستای بیده از توابع پادنای سمیرم، کوهستانی و صعب العبور است و امکان اعزام آمبولانس به آنجا وجود ندارد با این وجود با بالگرد امداد هوایی عازم محل سقوط هواپیما هستیم تا شرایط محل بررسی شود.
وی با اشاره به آماده باش همه نیروهای اورژانس در شهرستان سمیرم و حومه، افزود: ما تا این لحظه هیچ اطلاعات دقیقی از چگونگی سقوط هواپیما نداریم.
تعدادی از افراد محلی نیز به مکان سقوط هواپیما در محدوده روستای کهنگان اعزام شده اند.

** هواپیمای حادثه دیده از 25 سال پیش در اختیار شرکت آسمان بود
شرکت هواپیمایی آسمان 6 فروند هواپیمای ای تی آر 72- 200 را از سال 1993 میلادی در اختیار داشت که سه فروند از آنها همچنان در مسیرهای مختلف داخلی پرواز می کرد.
هواپیمای ای تی آر 200 (ATR72-200) که صبح امروز در مسیر تهران به یاسوج سقوط کرد، از نسل قدیمی این نوع هواپیما به شمار می رفت.
این 6 فروند هواپیمای شرکت ای تی آر ایتالیا از 25 سال پیش پروازهای خود را در شرکت آسمان آغاز کرد؛ سه فروند آن زمینگیر شده بود اما سه فروند دیگر همچنان عملیاتی بودند.

** ** ورود کمیسیون عمران به حادثه سقوط هواپیما
نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از جان باختن شماری از هموطنان در حادثه سقوط هواپیمای مسافربری تهران – یاسوج از کمیسیون عمران خواست تا توجه به حضور در ستاد بحران سازمان هواپیمایی کشوری گزارشی از علت این حادثه به هیات رییسه مجلس ارائه کند.
علی مطهری در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت: متاسفانه مطلع شدیم هواپیمای تهران- یاسوج امروز در مسیر پرواز خود سقوط کرده و تعدادی از هموطنان جان باختند.
وی به برگزاری جلسه ستاد بحران سازمان هواپیمایی کشوری اشاره کرد و اظهار داشت: محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران، غلام محمد زارعی نماینده یاسوج و غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران به همراه معاون وزیر راه در این جلسه حضور یافتند.
مطهری از کمیسیون عمران مجلس خواست گزارشی را درباره علت این حادثه تهیه و به هیات رییسه مجلس ارائه کند.

** وزیر راه مسئول تشکیل ستاد بررسی سانحه سقوط هواپیما
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری ، وزیر راه و شهرسازی را مسئول تشکیل ستاد بررسی سانحه سقوط هواپیمای شرکت آسمان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، رییس جمهوری دستور تشکیل ستاد بررسی سانحه سقوط هواپیما را بر اساس قانون سازمان هواپیمایی کشوری صادر کرد.
بر اساس این دستور، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ماموریت یافت با حضور و تشکیل ستاد بررسی سانحه در سازمان هواپیمایی کشور، ضمن مدیریت، پیگیری و انجام هماهنگی های لازم جهت خدمات امدادی، علل حادثه سقوط هواپیمای شرکت آسمان را سریعا گزارش کند.

** اعزام کوهنوردان امدادگر به منطقه پادنا
رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای زمستانی گفت: با توجه به مه سنگین منطقه دنا در استان کهکیلویه و بویر احمد و نبود امکان حضور بالگردها در این منطقه، تیم های کوهنوردی آشنا به کمک های امدادی برای همکاری با گروه های امداد و نجات وارد منطقه پادنا سمیرم محل سقوط هواپیما شدند.
رضا زارعی افزود: به موجب ابلاغیه معاونت توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان از هیات های کوهنوردی استانی در شهرهای سمیرم، اصفهان و یاسوج خواسته شد که برای کمک و همراهی به امدادگران در منطقه سقوط هواپیمای شرکت آسمان حضور یابند.
رییس فدراسیون کوهنوری اضافه کرد: تاکنون چند تیم کوهنوردی برای حضور در این منطقه اعلام آمادگی کرده اند و دو تیم از شهرهای یاسوج و سمیرم وارد منطقه شده اند تا با صعود به مناطق صعب العبور در امر امداد رسانی به نیروهای هوانیروز و هلال احمر یاری رسانند.
زارعی از همه تیم های کوهنوردی که با هدف کمک به آسیب دیدگان سقوط هواپیمای آسمان وارد منطقه دنا می شوند خواست تا برای همکاری و کمک با هیات های کوهنوردی شهرهای سمیرم، اصفهان و یاسوج هماهنگ شوند و به صورت خودسرانه اقدام به فعالیت نکنند.
به گفته زارعی در حال حاضر تیم های کوهنوردی از دیگر شهرهای کشور برای کمک راهی این منطقه شده اند.

** پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی سانحه مصیبت‌بار سقوط هواپیمای مسافربری
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی سانحه مصیبت بار سقوط هواپیمای مسافربری در پیامی ضمن ابراز همدردی با بازماندگان این حادثه تاکید کردند: مسئولان ذیربط لازم است همه‌ تلاش و همکاری خود را برای اقدام های لازم در این مورد به کار ببرند.

** اعزام 2 اکیپ کوهنوردی به ارتفاعات اطراف سمیرم
معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: 2 اکیپ کوهنوردی برای جستجوی مسافران هواپیمای سقوط کرده به کوه های پادنا در سمیرم اصفهان اعزام شدند.
عزیز فیلی افزود: 15 اکیپ امدادی به محل حادثه اعزام شده اند و هم اکنون به 10 کیلومتری آن رسیده اند.
وی عنوان کرد: بالگردهای هوانیروز به دلیل بدی آب و هوا موفق به رسیدن به منطقه نشده اند.
نیروهای امدادی دستگاه های دولتی به همراه مدیران ارشد و 22 آمبولانس به منطقه اعزام شده اند.

** پیام تسلیت پوتین به روحانی
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه امروز (یکشنبه) در پیامی به دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران سقوط هواپیمای مسافربری شرکت آسمان را به وی تسلیت گفت.

** عملیات جست و جوی سانحه دیدگان همچنان ادامه دارد
معاون عملیات امداد و نجات جمعیت هلال احمر از حضور 120 امدادگر در عملیات جست و جو برای سانحه دیدگان هواپیمای مسافربری پرواز تهران- یاسوج خبر داد.
شاهین فتحی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، گفت: همچنان در حال عملیات یافتن سانحه دیدگان پرواز مسیر تهران – یاسوج هستیم.
وی افزود: 120 تن در غالب 30 تیم امدادی به این منطقه اعزام شدند.

** شرایط جوی، مانع امداد رسانی
شرایط جوی و اقلیمی منطقه، مانع امداد رسانی و پرواز بالگرد در محل احتمالی سقوط هواپیمای تهران – یاسوج در منطقه سخت و کوهستانی «لای سرخ» دنا در پادنای سمیرم شده است .
شواهد موجود حاکی از سقوط هواپیمای تهران – یاسوج در منطقه ای سخت گذر، مرتفع و کوهستانی به نام لای سرخ است که هوای این منطقه هم اکنون مه آلود است و امکان تردد بسیاری از خودروها در این منطقه وجود ندارد.
بر اساس این گزارش، بارش باران و وزش باد شدید مانع امداد رسانی و امداد هوایی شده و تعدادی از خودروهای امدادی که به محل اعزام شده بودند به دلیل شرایط بد آب و هوایی در حال برگشت است و فقط امکان عبور خودروهای مخصوص از جمله خودروهای شاسی بلند وجود دارد.
به گفته خبرنگار اعزامی ایرنا، نیروی های مستقر در مسیر منتهی به محل سقوط هواپیما به خاطر شرایط نامناسب جوی و کوهستانی بودن مسیر از ورود
‘لای سرخ’ در انتهای محدوده رشته کوه های دناست و دره ای عمیق در آنجا وجود دارد.

** آماده باش تیم های تشخیص هویت برای شناسایی جانباختگان
معاون اجتماعی پلیس آگاهی نیروی انتظامی از آمادگی تیم های تشخیص هویت و بررسی صحنه جرم استان های چهارمحال و بختیاری، فارس و اصفهان برای شناسایی اجساد سانحه هوایی تهران – یاسوج خبر داد و گفت: در صورت نیاز این تیم ها اعزام خواهند شد.
سرهنگ محرم تقی زاده به خبرنگار ایرنا گفت: از آنجایی که بیشترین جان باختگان این سانحه شهروندان یاسوجی هستند، سازمان پزشکی قانونی اعلام کرده تا اجساد به پزشکی قانونی شیراز منتقل شوند و در صورتی که نیاز به تیم های تشخیص هویت پلیس باشد، پلیس در این زمینه ورود کند.

** اعزام 2 گروه امدادی لرستان به محل حادثه
صارم رضایی مدیرکل جمعیت هلال احمر لرستان از اعزام 2 گروه امداد کوهستان از این استان به محل حادثه خبر داد.
وی همچنین گفت: یک فروند بالگرد امدادرسانی نیز برای اعزام به محل آماده شده است اما به سبب شرایط نامناسب جوی امکان بلند شدن و پرواز ندارد.

** اعزام 12 تیم امدادی از کهگیلویه و بویر احمد
مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویر احمد گفت: 12 تیم امداد و نجات هلال احمر به همراه یک فروند بالگرد برای عملیات جست و جو و خدمات رسانی به محل های اعلام شده وقوع احتمالی سانحه سقوط هواپیما اعزام شدند.
سید امر الله جهان بین تصریح کرد: با وجود اعزام اکیپ های امدادی و تیم های واکنش سریع هلال احمر از برخی استان ها به محل های اعلام شده در روستاهای کهنگان و بیده سمیرم هنوز لاشه و اثری از هواپیما و افراد جان باخته پیدا نشده است.

** لاشه هواپیمای ساقط شده تاکنون پیدا نشده است
فرماندار شهرستان سمیرم با اشاره به اینکه تلاش برای جستجوی لاشه هواپیما و محل دقیق سقوط آن ادامه دارد، گفت: تاکنون لاشه و محل دقیق سقوط این هواپیما مشخص نشده است.
محمد حسین نصرتی اعلام کرد: پیش بینی ها حاکی از سقوط هواپیما در منطقه «لای سرخ» دنا دارد اما مسیر دسترسی به این منطقه با وجود شرایط بد آب و هوایی هم اکنون میسر نیست.

** حضور آخوندی در جلسه کمیته بحران سازمان هواپیمایی کشوری
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری از تشکیل جلسه کمیته بحران برای بررسی علت سقوط هواپیمای اِی تی آر200 (ATR72-200 ) شرکت آسمان با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در این سازمان خبر داد.
رضا جعفرزاده به خبرنگار ایرنا گفت: جلسه این کمیته به دستور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری در سازمان هواپیمایی کشوری تشکیل شده است.

** آسمان اسامی سرنشینان هواپیمای سانحه دیده را تایید نمی کند
‘ محمد تقی طباطبایی مدیر روابط عمومی شرکت هواپیمایی آسمان به خبرنگار ایرنا اعلام کرد که اسامی سرنشینان هواپیمای 200 – 72 ای. تی. آر که برخی از سایت ها آن را به عنوان جانباختگان حادثه منتشر کرده اند، مورد تایید نیست.
وی گفت: شرکت هواپیمایی آسمان هم اکنون در حال بررسی آخرین اطلاعات مسافران این پرواز است که با این هواپیما از تهران عازم یاسوج شده اند.

** لاشه هواپیمای ساقط شده تاکنون پیدا نشده است
فرماندار شهرستان سمیرم با اشاره به اینکه تلاش برای جستجوی لاشه هواپیما و محل دقیق سقوط آن ادامه دارد، گفت: تاکنون لاشه و محل دقیق سقوط این هواپیما مشخص نشده است.
یکی از هالی روستای «نقل و دنگزلوی» پادنا نیز به خبرنگار ایرنا گفت: شواهد حاکی از عدم وجود هواپیما در منطقه لای سرخ است.

** تیمهای امدادی به محل احتمالی سقوط هواپیما رسیدند
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه وبویراحمد گفت: 22 اکیپ امداد و نجات از هلال احمر و اورژانس جاده ای استان هم اینک به محل احتمالی سقوط هواپیما در منطقه پادنای سمیرم رسیده اند و عملیات جست و جو آغاز شده است.

** تکذیب نداشتن رادار فرودگاه یاسوج
مدیر فرودگاه یاسوج، نداشتن رادار این فرودگاه که در برخی خبرها منتشر شده است را تکذیب کرد.
علی محسنیان به خبرنگار ایرنا گفت: امکان ادامه فعالیت فرودگاه بدون رادار امکان پذیر نیست و این شایعه تکذیب می شود.

** پیام تسلیت شورای وزیران سوریه
شورای وزیران سوریه با ارسال پیامی، حادثه دلخراش سقوط هواپیمای مسافربری ایرانی که در مسیر تهران – یاسوج در حال پرواز بود را به خانواده های قربانیان و مردم کشورمان تسلیت گفت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *