گزارش امروز : رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با انتقاد از اختصاص حدود ۵۰ درصد درآمدهای کاداستر به هلال احمر گفت: ما نمی‌گوییم هلال احمر بودجه نگیرد چون آنها هم خدمات ارایه می‌کنند اما چرا سازمان ثبت باید بودجه هلال را بدهد؟
احمد تویسرکانی در نشست خبری امروز سه‌شنبه 16 بهمن با اشاره به صدور دو میلیون و 646 سند مالکیت املاک و اراضی در 10 ماه گذشته و رشد پنج درصدی صدور این اسناد اظهار کرد: همچنین در 10 ماهه امسال، 22 هزار و 807 سند در ارتباط با مسکن مهر صادر شده است.

معاون رییس قوه قضاییه افزود: در دفاتر اسناد رسمی هم در مدت گذشته از سال جاری، 10 میلیون و 485 هزار و 532 سند صادر و حدود شش میلیون نیز خدمات دیگر مانند گواهی امضا به مردم ارائه شده است.

وی با اشاره به ثبت 44 هزار و 329 شرکت در 10 ماهه گذشته و کاهش پنج درصدی ثبت شرکت‌ها گفت: در این مدت، 10 هزار و 42 موسسه غیر تجاری نیز به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شش درصد افزایش داشته است.

انحلال بیش از 9 هزار شرکت در 10 ماه گذشته

تویسرکانی با بیان اینکه 53 شعبه شرکت‌های خارجی در 10 ماهه گذشته در کشور به ثبت رسیده است، اظهارکرد: همچنین 14 نمایندگی شرکت‌های خارجی در این مدت در کشور به ثبت رسیده و 9 هزار و 142 شرکت نیز به دلیل مشکلات و مسائل خود، منحل شدند.

وی در رابطه با اختراعات ثبت شده در 10 ماه گذشته از سال 96 نیز گفت: سه هزار و 307 اختراع در این مدت به ثبت رسیده که 15 درصد افزایش را نشان می‌دهد و 22 هزار و 621 علامت تجاری ثبت شده که حاکی از رشد 10 درصدی است.

به گفته وی، چهار هزار و 561 علامت نیز در این مدت، ثبت بین‌المللی شده و ثبت طرح‌های صنعتی با چهار هزار و 623 مورد، هشت درصد رشد داشته است.

تویسرکانی در این نشست از افتتاح همزمان پروژه هایی در سطح کشور خبر داد و اظهارکرد: امروز پروژه‌هایی به صورت همزمان در استان‌های مختلف برای ارتقاء خدمت‌رسانی و خدمات به مردم انجام می شود که از جمله افتتاح ساختمان ثبت رسالت با متراژ سه هزار متر مربع در اهواز، اداره ثبت شهرستان ابوموسی با متراژ 500 متر مربع، اداره ثبت شهرستان امیدیه در خوزستان با 670 متر مربع و اداره ثبت اسناد یزد با 570 متر مربع است.

وی ادامه داد: در اجرای اسناد رسمی در گذشته به موجب قانون اگر برای نفع کسی اجرائیه صادر می‌شد طلبکار باید اموال بدهکار را معرفی می‌کرد اما در حال حاضر با اجرای سیستم‌ها و اطلاعات سازمان ثبت، از این به بعد این موارد را شناسایی و اموال بدهکاران را مشخص می‌کنیم. با این اقدام، تکلیف سختی که بر اساس آن طلبکاران باید اموال بدهکار را شناسایی می‌کردند از طریق تبادل اطلاعات به شکل سیستمی انجام می‌شود.

تویسرکانی عنوان کرد: پروژه دیگری که امروز به بهره‌برداری می‌رسد، در حوزه فناوری و سامانه کارتابل مردمی نسبت به مالکیت صنعتی است. بر این اساس افرادی که در زمینه ثبت اختراع، ثبت علامت تجاری و طرح صنعتی و نشانه‌ها فعال هستند می توانند از طریق این سامانه مجموعه اطلاعات را به سهولت در اختیار داشته باشند.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور ادامه داد: پروژه بعدی در ارتباط با ارتقاء سامانه دریافت الکترونیک در زمینه گواهی امضا و حذف دفتر تمبر و درآمد در دفترخانه‌های اسناد رسمی است که همه آیتم‌ها و هزینه‌هایی که باید دریافت کنند از طریق سیستم محاسبه و انجام می‌شود که امروز این پروژه نیز افتتاح شد.

وی گفت: از امروز به بعد دفترخانه‌های اسناد رسمی به هیچ وجه مجاز به دریافت پول نقدی از مشتریان نیستند و حتما باید هزینه‌ها را از طریق دستگاه کارتخوان متصل به سیستم و کارت بانکی بدهکار و ارباب رجوع انجام بدهند.

تویسرکانی با تاکید بر اینکه ما در گذشته در این موضوع محدود بودیم که اشخاصی که باید هزینه بپردازند حتماً باید شماره پرینت دستگاه کارتخوان را ذکر می‌کردند، توضیح داد: در این روند گاهی پول اضافی از مردم دریافت می‌شد تا شماره را یادداشت کنند که در حال حاضر بر این موضوع کنترل بیشتری می‌شود و با جدیت پیگیری می‌کنیم تا برای جلوگیری از دریافت وجه اضافی از مردم، پرداخت‌ها از کارت بانکی و دستگاه کارتخوان باشد که در سند مالکیت به صورت سیستمی انجام می شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابراز امیدواری کرد در آینده شکایاتی از این دست به سازمان ثبت واصل نشود.

وی عنوان کرد: البته در مواردی اشخاص شماره درستی از تلفن همراه خود را به ما نمی‌دهند یا شماره اشتباه می‌دهند که همین مسئله، مشکلاتی را ایجاد می‌کند زیرا اطلاعات سند آنها به شماره تلفن شخص دیگری می‌رود.

تویسرکانی بیان کرد: اشخاص بدانند شماره تلفن همراهی که در سیستم ثبت می‌شود برای این است که اطلاعات خدمات ارایه شده، به شکل سیستمی پیامک شود اما اگر شماره را اشتباه بدهند اطلاعات محرمانه آنها برای دیگری مخابره می‌شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین درباره اقدامات انجام شده در ارتباط با زمین‌های متروکه نیز اظهارکرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، ثبت مالکیت اراضی را بر عهده دارد و دستگاه‌های متولی از جمله وزارت راه و جهاد کشاورزی که متولی اراضی زراعی و ملی خارج از محدوده شهر‌ها هستند باید به سرعت و به موجب قانون، اراضی را به سازمان ثبت اعلام کنند. متأسفانه در قانون جامع حدنگار که در آن مقرر بود دستگاه‌های دولتی مدارک و اسناد را ارائه دهند، دستگاه‌های دولتی به تکلیف قانونی خود عمل نکردند.

تویسرکانی ادامه داد: در این رابطه همچنین اشخاص و افراد نیز باید از خرید اراضی به شکل قولنامه‌ای و دستی خودداری کنند و حتماً از طریق ثبت رسمی و سند مالکیت رسمی اقدام به خرید کنند. این در حالی است که عمده نزاع‌ها و شاید 100 در صد نزاع‌ها ناشی از معاملات عادی است. همه باید تلاش کنیم که ثبت رسمی توسعه پیدا کند. چرا که تأکیدات مقام معظم رهبری نیز در اجرای برنامه ششم همین بوده است.

تویسرکانی در پاسخ به سوالی درباره بودجه سازمان ثبت و طرح کاداستر در لایحه بودجه سال 97 نیز گفت: با اینکه خدمات ثبت اسناد و تحولاتی که در آن انجام شده، منافع بسیار زیادی را برای کشور در حوزه کاهش بی‌نظمی‌های حقوقی و کاهش دعاوی دارد اما از لحاظ منابع و اعتبارات دچار بی‌مهری فراوان هستیم با اینکه دستگاهی درآمدزا برای دولت محسوب می‌شویم.

وی با بیان اینکه سازمان ثبت سالانه قریب به دو هزار میلیارد تومان به خزانه واریز می‌کند افزود: در مجموع از این مبلغ باید 20 درصد به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اختصاص یابد و بخشی از حقوق کارکنان سازمان ثبت از این محل تامین می‌شود و مدیران ما پیوسته در خزانه و سازمان مدیریت هستند تا آن مبلغی که باید، برگردانده شود. این در حالی است که برخی دستگاه‌ها درآمدشان را سریع‌تر می‌گیرند و ما از محل درآمد‌های خودمان تقاضا داریم که هزینه را برگردانند اما متأسفانه گرفتار بی‌مهری هستیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن انتقاد از اینکه کارشناسان و مدیرانی که در این حوزه تصمیم‌گیر هستند جنس کار را نمی‌شناسند گفت: طرح کاداستر ده‌ها فایده برای کشور دارد و ما سالانه 30 میلیون مراجعه مردم را کم کرده‌ایم اما گوش شنوایی در این زمینه وجود ندارد و ما گرفتار روزمرگی در حوزه برنامه‌ریزی هستیم.

تویسرکانی با اشاره به توسعه خدمات ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: شاید روزی که بنده به‌عنوان رئیس سازمان ثبت منصوب شدم کمتر از 300 میلیارد تومان درآمد داشتیم و امروز قریب دو هزار میلیارد به خزانه واریز می‌کنیم. سال گذشته سازمان هلال‌احمر قریب 600 میلیارد تومان از محل درآمد سازمان ثبت دریافت کرده است ما نمی‌گوییم به هلال احمر بودجه ندهد اما دولت باید بودجه خدمات هلال احمر را بپردازد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه قیمت تمام شده بسیاری از خدمات را در کشور نمی‌دانیم، گفت: ما به دولت گفته‌‌ایم که ظرف پنج سال حوزه ثبت اسناد را به سطح کشور‌های پیشرفته می‌رسانیم که یک سال فقط به ما اجازه دادند و در پایان سال تصویب کردند که 50 درصد درآمدها به فلان‌ سازمان برود. می‌گویند دولت باید یارانه بدهد یا در فلان‌ مورد هزینه کند و با این وضع از کار‌های زیرساختی غفلت می‌شود. افرادی که درحوزه برنامه‌ریزی هستند می‌دانند که ما امروز اولویت‌های کاریمان چه دستگاه‌هایی است.

تویسرکانی در ادامه پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در پرونده خاوری در مورد شناسایی اموال از سازمان ثبت استعلام شده است یا خیر گفت: اطلاعات سازمان ثبت به‌صورت سیستمی ثبت شده است و بخش زیادی از فعالیتمان همین پاسخ به استعلامات است این در حالی است که در گذشته این حلقه مفقود بود و نمی‌توانستیم شناسایی مالکیت‌ها را در سراسر کشور داشته باشیم. امروز ما در لحظه، اطلاعات محرمانه را در اختیار مراجع قضایی قرار می‌دهیم و آن مورد نیز انجام شده و پاسخ دادیم.

تویسرکانی در ارتباط با آزمون استخدامی سازمان ثبت تصریح کرد: 115 نفر باقی مانده داشتیم که آزمون برگزار شد و نتایج آن دو روز است که بر روی سایت سازمان قرار گرفته است. یکی از موضوعاتی که همواره مورد سئوال واقع می‌شد بحث اضافه کردن دفاتر اسناد رسمی در کشور بود که در این زمینه تکلیف قانونی داشتیم. براساس آمار مرکز آمار ایران ان‌شاء‌الله به سرعت و احتمالاً‌ در اوایل سال آینده آزمون سردفتری را در کشور برگزار می‌کنیم و حدود هزار دفترخانه به مجموع دفترخانه‌ها اضافه می‌شود.
انتهای پیام //////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *