• صفحه خانگی
 • >
 • پیشنهاد سردبیر
 • >
 • برگزاری برنامه های هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی در اسفند ماه/راویان تاریخ شفاهی تجلیل می شوند

کزارش امروز : ویژه برنامه های هشتادهمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی از پنجم تا نهم اسفند ماه با تجلیل از راویان تاریخی شفاهی و نیز رونمایی از سه کتاب برگزار می شود.

دبیر و سخنگوی ویژه برنامه های هشتادهمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی روز سه شنبه در نشست خبری در کتابخانه ملی افزود: امسال 80 سال از تاسیس کتابخانه ملی (سال 1316) می گذرد، این نهاد فرهنگی با قدمتی 80 ساله در منطقه مایه مباهات و افتخار است.
مظفر پاسدار شیرازی، کتابخانه ملی را با سابقه ترین کتابخانه کشور عنوان کرد و گفت: تلاش داریم 80 سالگی این نهاد مهم را در اسفند ماه جشن بگیریم.
به گفته مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی، ستادی برای این موضوع مهم تشکیل شده و اخیرا نیز از آرم و لگوی 80 سالگی این سازمان رونمایی شد.
وی ادامه داد: این مراسم یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی در کشور است که به دولت دوازدهم اختصاص دارد زیرا نمونه آن را در دولت های پیشین شاهد نبودیم، در این آیین به ابعاد بین المللی این افتخار ملی توجه شده است.
پاسدار شیرازی افزود: در مراسم ویژه این نکوداشت از روسای کتابخانه های ملی کشورهای مختلف، رییس مجمع کتابداری ایفلا (فدراسیون بین المللی انجمن ها وموسسات کتابداری)، سفیرای 25 کشور و رایزن فرهنگی آنها دعوت شده، و چند چهره های فرهنگی و علمی نیز در این آیین شرکت خواهند کرد.

** نمایشگاه 80 سال با کتابخانه ملی
وی اولین برنامه این هفته را که روز شنبه پنجم اسفند ماه برگزار خواهد شد، نمایشگاه 80 سال با کتابخانه ملی معرفی کرد و گفت: این نمایشگاه به صورت مشترک در پنج کتابخانه بزرگ کشور (کتابخانه آستان قدس رضوی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی، کتابخانه دانشگاه تهران، کتابخانه آیت الله مرعشی و کتابخانه ملی) و 12 شعبه استانی و منطقه ای کتابخانه ملی برگزار می شود.
به گفته مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل کتابخانه ملی، اشرف بروجردی رییس کتابخانه ملی در این روز نمایشگاه را ساعت 10 در ساختمان سی تیر افتتاح می کند و معاونان نیز در چهار مرکز همزمان این کار را خواهند کرد.
و با بیان اینکه پس از این افتتاح، نشست خبری با حضور بروجردی برگزار می شود، افزود: عصر همان روز نشست «یاد ایام» با حضور همه روسای پیشین کتابخانه ملی و پیشکسوتان که در این سالها برای ارتقای علمی و فرهنگی کتابخانه تلاش کرده اند برگزار می شود و کتابی نیز در این همین رابطه رونمایی خواهد شد.

** رونمایی از اپکلیشن کتابخانه ملی
پاسدار شیرازی با بیان اینکه روز یکشنبه از اپکلیشن کتابخانه ملی، وب سایت جدید سازمان اسناد و سایت مارک ایران در سالن فرهنگ مرکز همایش های سازمان اسناد رونمایی می شود، گفت: در این روز همچنین نمایشگاه اوراق زرین برای اولین بار در موزه کتاب و میراث مستند ایران برپا می شود.
به گفته وی، این نمایشگاه تازه ترین نسخ خطی را درمعرض دید عموم قرار می دهد.

** احتمال حضور رییس جمهوری در مراسم
دبیر و سخنگوی ویژه برنامه های هشتادهمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی گفت : در تلاشیم بتوانیم در این هفته میزبان دکتر روحانی باشیم در این خصوص رایزن هایی انجام شده است.
وی ادامه داد: سه شنبه همان هفته در ساعت 10 برای نخستین بار از روایان تاریخ شفاهی در سالن همایش گنجینه اسناد تجلیل و سه کتاب در این مراسم رونمایی می شود.
پاسدار شیرازی افزود: قرار است از یکهزار شخصیت که طی چند سال گذشته مخاطب مصاحبه های تاریخ شفاهی بودند، تجلیل شود.
وی گفت: روز سه شنبه نیز از چند کتاب که به همین مناسبت تدوین و تهیه شده، رونمایی می شود که از آن جمله می توان به کتاب «تاریخچه کتابخانه ملی» به دو زبان فارسی و انگلیسی، فهرست نفایس هنری و فهرست مهرها و نقش مهرها اشاره کرد. رونمایی از کتاب های «عدالت و سیاست»، «دل سپرده به کودکان» و «ستاره فروزان» از دیگر کتاب هایی است که قرار است در این آیین صورت می گیرد.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل کتابخانه ملی افزو: روز چهارشنبه در آخرین روز از هفته گرامی داشت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی، از دانشنامه ایران که فعالیتی مشترک میان کتابخانه ملی و سازمان فرهنگ وار تباطات است، رونمایی می شود.
به گفته وی، با حضور پیشکسوتان سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نمایشگاهی از نفایس ایران زمین در پنج کلانشهر تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و تبریز برگزار خواهد شد و مردم با تصاویر نفایس و مرقیات گنجینه کتابخانه ملی آشنا می شوند.
پاسدار شیرازی درباره سایت مارک ایران نیز تصریح کرد: این سایت برای نخستین بار، آخرین دستاوردها و استانداردهای کمیته مارک ایران در کتابخانه ملی را برای سهولت دسترسی کتابداران به اطلاعات در همه کشور ارائه می کند.

انتهای پیام /////

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

 • facebook
 • twitter
 • googleplus
 • linkedIn
 • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *