گزارش امروز: روزنامه اقتصادی فرانسوی ‘لیزیکو ‘ روز دوشنبه نوشت: سیاست های محمد بن سلمان ولیعهد عربستان منشأ نگرانی ها در سطح منطقه و جهانی بوده و اقدامات خشونت بار، آنی و احساسی او همانند تصمیم گیری دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است.

این روزنامه در مقاله ای با عنوان ‘بن سلمان در یک جمله، سراسر اشتباه و لغزش است’ نوشت: یکی از اولین اشتباهات ولیعهد عربستان جنگ یمن بود که در این جنگ شکست سختی متحمل شده است.
لیزیکو می افزاید : اشتباه محمد بن سلمان در محاسبات خود و تناقض در سیاست های وی در بازداشت سعد الحریری نخست وزیر لبنان در ریاض و مجبور کردن او به استعفا در ماه نوامبر (آبان ماه) به وضوح آشکار شد.
این روزنامه فرانسوی همچنین اقدامات بن سلمان را از روی تمایلات وی دانست که از روی احساس نسبت به همسایگان خود حس انزجار و میل به عذاب دادن آنها دارد بدون اینکه ضرورتا عواقب ژئو پولتیک اقدامات خود را درک کند.
این روزنامه برای نمونه این مساله بحران دیپلماتیک این کشور با قطر را مطرح می کند و می آورد که بن سلمان قطر را به حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند درحالی که این اتهام همواره متوجه عربستان بوده و ریاض از این اتهام ضد دوحه تنها برای اعمال محاصره خود بر این کشور و دور کردن آن از ایران استفاده کرده است.
لیزیکو نوشت: اما نتیجه محاصره قطر بالعکس برآوردهای بن سلمان باعث تقویت روابط این کشور با تهران شد.
این روزنامه تاکید کرد که بن سلمان در منطقه به شدت متشنج با آتش بازی می کند.
در این مقاله به تصمیمات داخلی بن سلمان نیز اشاره شده و آمده است که بازداشت هایی که به دستور بن سلمان در ماه نوامبر گذشته انجام شد و صدها شاهزاده، بازرگان، مسئول سابق این کشور بازداشت شدند تنها برای روانه کردن صدها میلیارد دلار به خزانه دولت این کشور بود که در نتیجه کاهش قیمت نفت با کسری مواجه است.
لیزیکو اضافه کرد: اما بازداشت شاهزاده متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز فرمانده سابق گارد ملی این کشور جنبه سیاسی نیز داشت و بن سلمان تلاش کرد تا قدرت را محدود کرده و بر مهم ترین دستگاه امنیتی این کشور سیطره یابد.
بن سلمان پس از تسویه حساب با شاهزاده متعب که به موجب آن یک میلیارد دلار به ولیعهد عربستان داد، آزاد شد.
این روزنامه فرانسوی می افزاید: بن سلمان روی برگه جوانان عربستانی حساب بازکرده و به خوبی نسبت به اهمیت مهار جوانان کشورش در عصر شبکه های اجتماعی همانند توییتر، اینستاگرام و یوتیوب آگاه است و سعی دارد با عطش آنها برای آزادی و عبور از محدودیت ها بازی کند
لیزیکو به نقل از یکی از بازرگانان این کشور نقل کرد که ولیعهد عربستان در اقدامات و تصمیم هایش عجله دارد چرا که می داند ممکن است قشر جوان این کشور علیه او شوند.
این روزنامه فرانسوی در این مقاله همچنین نسبت به شرایط اقتصادی و عواقب کاهش دستمزدها، افزایش چشم گیر قیمت آب، برق، بنزین و اعمال طرح اخذ مالیات بر ارزش افزوده بر کالاها هشدار داد.
این روزنامه از یک مسئول سابق در شرکت توتال فرانسه درعربستان نقل کرد: بذر گیاه روی هوا رشد نمی کند و قطار اصلاحاتی که بن سلمان سعی در اجرای آن دارد، اصلاحات افسار گسیخته ای است که از درون آن تنها یک انفجار پدید خواهد آمد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *