گزارش امروز : شرکت کنندگان در دومین کنفرانس امنیتی تهران تاکید کردند: سیاست ها و مداخلات قدرتهای فرامنطقه ای نه تنها به تامین امنیت کمکی نکرده بلکه باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه شده است.

دومین کنفرانس امنیتی تهران که از صبح امروز – دوشنبه- در محل اجلاس سران برگزار شده بود، دقایقی پیش (شامگاه دوشنبه) با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.
سید جلال دهقانی فیرزآبادی دبیر علمی کنفرانس امنیتی تهران بیانیه پایانی این کنفرانس را قرائت کرد که متن کامل آن به شرح ذیل است:
دومین کنفرانس امنیتی تهران با شعار احترام، اعتماد، گفت و گو، همکاری متقابل، امنیت و پیشرفت جمعی در شرایطی برگزار می شود که منطقه غرب آسیا در دوره حساس و نقطه عطف تاریخی خود به سر می برد. تهدیدهای گروه های تروریستی و تکفیری مانند داعش با رشادت ها و همکاری های کشورهای منطقه کم رنگ شده ولی با توجه به برخی از سیاست های نادرست قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای همچون سیاست های آمریکا امنیت منطقه با تهدیدهای نوظهوری روبه رو است که مهمترین آن عبارتند از:
یک: مسابقه تسلیحانی بی رویه، دو: مداخله نظامی قدرت های بزرگ فرامنطقه ای، سه: امنیتی شدن هویت و مذهب، چهار: حکمرانی ناشایست، پنج: افراط گرایی و تروریسم، شش: تروریسم سایبری، هفت: توسعه نیافتگی اقتصادی، هشت: مخاطرات زیست محیطی
برای مقابله با این چالش ها و تهدیدهای امنیتی، غرب آسیا نیازمند ترتیبات امنیت فراگیر و جامع است که مورد قبول کشورهای منطقه باشد.
-ترتیبات امنیتی منطقه ای مناسب و مقبول دارای این ویژگی ها و عناصر است:
۱-درونزا و مبتنی بر خوداتکایی منطقه ای
۲-چند جانبه، فراگیر و در برگیرنده همه قطب های قدرت منطقه ای
۳-همه جانبه نگر و شامل همه ابعاد امنیت منطقه ای اعم از سیاسی، نظامی، انسانی، اقتصادی، زیست محیطی و هویتی و پاسخگوی همه تهدیدهای سخت، نرم، دولتی و غیر دولتی
۴-مشترک بر مبنای همکاری همه کشورها و حتی رقبا
۵-مشارکتی و همکاری جویانه مبتنی بر تعامل و گفت و گوی همه بازیگران، منافع بلند مدت و انتظارت مقبول کشورها و ایجاد کننده یک رژیم امنیتی منطقه ای برای مدیریت مناقشات در چارچوب اصول مورد توافق مصرح در منشور سازمان ملل
۶-محقق کننده مفهوم منطقه قوی که دارای شاخص هایی مانند توسعه یافتگی اقتصادی، برخورداری از دولت های مشروع و مقتدر مبتنی بر همکاری منطقه ای و همگرایی و وجود امنیت جامع

شرکت کنندگان در این کنفرانس اعلام می دارند که:
۱-امنیت مشترک و همه جانبه در غرب آسیا با مشارکت و تعامل همکاری جویانه همه کشورهای منطقه می تواند به نظم و امنیت پایدار منطه ای کمک شایانی کند.
۲-سیاست ها و مداخلات قدرت های فرامنطقه ای نه تنها به تامین امنیت کمکی نکرده است بلکه باعث ناامنی و بی ثباتی های پایا در منطقه شده است. به عنوان مثال به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی دولت ترامپ به نوعی عامل شعله ور کردن آتش اختلاف ها و بحران در این منطقه است. در این چارچوب این کنفرانس بر حقوق مشروع مردم فلسطین از جمله حق بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین های خود، پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی و تشکیل کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس با حضور ساکنان اصلی آن از هر قوم و مذهبی تاکید می ورزد.
۳-جمهوری اسلامی ایران با مبارزه بی امان با تروریسم در منطقه به خوبی ثابت کرده است که امنیت کشورهای همسایه را در غرب آسیا به مثابه امنیت خود تلقی می کند و در این راستا در تلاش است با کشورهای منطقه برای شکل دهی به یک نظم و ترتیبات امنیتی پایدار همکاری کند.
۴-الگوی نظم امنیتی منطقه ای در غرب آسیا نمی تواند بر پایه خرید امنیت از قدرت های فرامنطقه ای باشد و گزینه ای جز تعامل و گفت و گو پیش روی کشورهای منطقه وجود ندارد.
۵-همگرایی اقتصادی ، توسعه فراگیر، ارتقای سطح حکمرانی و مبادلات فرهنگی ، اجتماعی و علمی زمینه ساز ایجاد ثبات و امنیت پایدار در منطقه غرب آسیا خواهد بود.
با در نظر گرفتن نکات فوق ، دبیرخانه دائمی کنفرانس از همه صاحب نظران، اندیشمندان، پژوهشگران و مقامات سیاسی دعوت می کند با ارائه نظرات و پیشنهاد خود ما را یاری دهند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *