گزارش امروز : رییس هیات مدیره بانک صادرات ایران بکار گیری اصول حاکمیت شرکتی در این بانک را ابزاری موثر برای پاسخگویی به ذینفعان متعدد عنوان و بر رعایت ضوابط و مقررات کنترل های داخلی موثر تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، غلام سوری با اشاره به نیاز مستمر به ارزیابی و کنترل اثربخش فعالیت ها، تقویت مکانیزم حاکمیت شرکتی (CORPORATE GOVERNANCE) در بانک را خواستار شد و با بیان اینکه بخش مهمی از کارکردهای حاکمیت شرکتی متوجه کنترل های داخلی است، گفت: رعایت اصول این مکانیزم در صنعت بانكداري با توجه به حساسيت و پيچيدگي‌هاي اين حرفه از اهميت بالايي برخوردار بوده و در نتيجه بانك‌هاي مركزي در كشورهاي مختلف، كميته بال و … مطالعات مختلفي را در مورد كنترل هاي داخلي انجام داده و اصولي را مطرح و بانك ها را ملزم به رعايت آن كرده اند.
رئیس هیأت مدیره بانک صادرات ایران در خصوص حاكميت شركتي افزود: حاکمیت شرکتی در برگیرنده و تبیین کننده روابط و مسئوليت‌ها در ميان ذينفعان مختلف شامل سهامداران، هيات مديره و مديران است و براي ترويج عملكرد مطلوب و رقابتي، دستيابي به اهداف موسسه، استفاده مطلوب و كارآمد از منابع و تامين منافع گروه‌هاي مختلف اجرا می گردد. بعلاوه به‌سادگي قابل درك است كه حاكميت شركتي با كنترل داخلي و مديريت ريسك ارتباطي نزديك دارد. وجود مديريت ريسك، تطبيق و كنترل داخلي در یک موسسه، مويد کارکرد حاكميت شركتي در آن است.
وی افزود: پايه و اساس بانكداري ايمن و سالم، ‌كنترل هاي داخلي موثر است که بدون وجود آن نمي توان به ارائه خدمات بانکی پرداخت. وجود يك سيستم كنترل داخلي اعم از مالي و عملياتي كه به طور بايسته طراحي شده و با ثبات اجرا شود به هيات مديره كمك مي كند كه منابع بانك را حفظ نمايد، گزارشهاي مالي قابل اعتماد ارائه كند، فعالیتش مطابق قوانين و مقررات باشد، امكان خطاها و دور زدن مقررات را كاهش دهد و خطاها و فقدان مقررات را تشخيص دهد.
سوری با اشاره به اینکه بانک مرکزی يكي از نهادهاي پیگیر رعايت كنترل هاي داخلي موثر می باشد، گفت: این تأکید بانک مرکزی باعث هدایت بانكها به سمت فعاليت امن و سالم و تهيه گزارش های مالي صحيح و مطابق با قوانين و مقررات می شود. عمدتا الزامات بانك مركزي به بانكها در خصوص كنترل هاي داخلي شامل تطبيق، ريسك و حسابرسي داخلي و ارائه به موقع و صحيح گزارش های مالي و رعايت مقررات و قوانين پولي و بانكي است. همچنین بانك ها را ملزم به ارائه گزارشات مالي حسابرسي شده مي نمايد.
وی پیشنهاد کرد: با تقویت فرهنگ كنترل داخلي شامل خودكنترلي و پيشگيري، می توان ضمن دقت در بررسي ها، گزارش هایی بر اساس انصاف و بدور از موضع گيري جانبدارانه ارائه کرد که به هيچ وجه قابل تغيير و تبديل نبوده و در هنگام انتشار نیز خللي بر آن وارد نگردد.
انتهای پیام /////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *