گزارش امروز: سخنگوی دولت با تاکید بر این که در سال آینده به همه نیازمندان یارانه پرداخت می شود، گفت:شیوه پرداخت یارانه به سمت عدالت و افرادی که نیازمند هستند، تغییر می یابد.

محمدباقر نوبخت روز چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان این که سازمان برنامه و بودجه به نیابت از دولت در وقت مقرر لایحه بودجه ۹۷ کل کشور را آماده و رییس جمهوری نیز آن را هفته گذشته به مجلس ارایه کرد، افزود: سیاست عمومی بودجه که به مثابه برنامه یک ساله است اهدافی را باید برای سال مالی آتی دنبال کند و آنچه در سال آینده دنبال می شود، مشابه آنچه در طول دولت یازدهم و سال های قبل بود، مهار تورم و کنار آن موضوع اشتغال، تولید و کاهش فقر مطلق است.
وی ادامه داد: در سال جاری و سال قبل دولت از دو مسیر موضوع اشتغال و تولید را دنبال می کردیم و یکی از مسیر تسهیلات غیردولتی که عموما بانکی بود برای واحدهای تولیدی بخش خصوصی پرداخت وام می شد که این ارقام را من هر هفته برای شما گزارش می دهم.
رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: بدنبال آنچه که سال گذشته انجام شد، ۱۷ هزار ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به حدود ۲۴ هزار واحد تولیدی ارایه شده است و از مسیر دیگر ۴۲ هزار میلیارد تومان اعتبارات دولتی را از خزانه به طرح های عمرانی پرداخت کردیم و نتیجه آن را نیز برای رشد اقتصادی و اشتغال را در سال گذشته و در نیمه اول امسال مشاهده کردیم که رشد حدود ۶٫۵ درصدی تا ۷ درصد بدون نفت و با نفت و همچنین کاهش یک واحد درصدی نرخ بیکاری داشتیم.
نوبخت ادامه داد: برای بودجه سال آینده مصمم هستیم ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به ۷۵ هزار میلیارد تومان افزایش دهیم که بخش کوچکی از آن در حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان از مسیر اصلاح حامل های انرژی بدست می آید و بقیه آن از منابع مختلف برای اشتغال بزرگ تامین می کنیم و تصمیم داریم که انشاالله سال آینده سال اشتغال جوانان باشد و همانطوریکه در هدف مهار تورم موفق بودیم، امیدواریم خانوارها شاهد خواهند بود که این کار را انجام خواهیم داد.
وی تصریح کرد: البته دولت همانطور که می دانید سیاست مهار تورم را دنبال می کند و حتی عده ای تاکید داشتند دولت می تواند آنقدر به کاهش قیمت عمومی و یک رقمی شدن نرخ تورم تاکید نکند و نرخ تورم می تواند چند درصد بیشتر باشد ولی در ازای آن رونق به وجود آید، خوب دولت مقاومت می کند و اکنون هم مردم باید بدانند دولت تحت هیچ شرایطی آماده نیست که کالایی را گران کند یا اجازه گران فروشی به کسی را بدهد و باید این اعتماد را به دولت خدمتگزار داشته باشید برای تحقق خواسته هایی که شما دارید و آن افزایش اشتغال هست این اقدام را انجام دهد.
سخنگوی دولت گفت: در کنار آن بحث مقابله با فقر است که البته ایجاد اشتغال در این مسیر از طریق کمک بخش غیر دولتی برای طرح های عمرانی بجای ۴۲ هزار میلیارد تومان در سال گذشته، سال آینده بالغ ۱۲۶ هزار ملیارد تومان برای طرح های عمرانی خواهیم گذاشت.
سخنگوی دولت درباره کاهش فقر نیز تصریح کرد: دولت به هیچ وجه ریالی از منابعی که برای اجرای پرداخت یارانه ها است، تصمیم ندارد آن را به خزانه واریز کند و همچنان تاکید می کنم و در هر محفلی باشد این را اعلام خواهم کرد و مستندات را ارایه می کنم که سال آینده هم ما همه یارانه هایی که دریافت می کنیم باز به جامعه بر می گردانیم ولی شکل آن عوض می شود و می خواهیم به نیازمندان بدهیم و حتی درباره کاهش فقر مطلق عمل کنیم.

**به همه نیازمندان یارانه پرداخت می شود
نوبخت افزود: در سال آینده به همه نیازمندان یارانه خواهیم داد و همه کسانی که یارانه می گیرند ولی دریافت یارانه آنها کمتر از خط مستمری که امروز درآن به آنها پرداخت می شود، مجددا یک یارانه دیگر پرداخت خواهد شد و تصمیم داریم شیوه پرداخت یارانه را به سمت عدالت و افرادی که نیازمند هستند تغییر دهیم.
وی از مردم خواست که به خدمتگزاران خود اعتماد کنند و گفت: ما تحت هیچ شرایطی به ناراضی شدن مردم از خود نیستم و می فهمیم که شرافت، موفقیت و سرمایه اجتماعی ما در رضایت مردم است و آنان به ما اعتماد کنند و در راستای این که برای فرزندان آنها بتوانیم شغل ایجاد کنیم و در کنار آن کاهش تورم است و بتوانیم این افتخار را داشته باشیم که نرخ بیکاری را هم کاهش دهیم، این اقدامات را انجام می دهیم، بنابراین هیچ اقدامی در جهت عدم رفاه مردم انجام نمی شود.

**حتی یک لحظه هم به کسی که خطا کرده است امان ندهند و آنها را دستگیر کنند
سخنگوی دولت همچنین به سخنان اخیر دادستان کل کشور درباره حضور برخی اعضای خانواده و وابستگان مسئولان در قاچاق، اظهار داشت: ما همین انتظار داریم و این پرسش مطرح می شود که این سخن در فضای مجازی یا رسانه مطرح نشده است بلکه توسط دادستان کل کشور مطرح شده است که مسئولیت قضایی دارد .
نوبخت افزود: انتظار می رود بجای گفتن این مسئله حتی یک لحظه هم به کسی که خطا کار کرده است و در ارتباط با قاچاق فعال است، امان ندهند و آنها را دستگیر کنند و اقدامات قضایی را در مورد وی انجام دهند و به این ترتیب همه مقامات و مسئولین قضاییه، مقننه و مجریه در مضان این اتهام قرار می گیرند.
وی تصریح کرد: این سخن از سوی شخصیت محترمی که دادستانی کل کشور را برعهده دارد، زیبنده نیست و من از سوی دولت این اعلام را به قوه قضاییه می کنم برای این که همه مقامات و مسئولان کشور از این اتهامی که به همه روا شد مبرا شوند و به سمت کسانی بروند که این جرم را انجام دادند و دادستان محترم کل نسبت به آنها این برخورد را داشته باشد.

**درباره قیمت حامل های انرژی هنوز عددی نهایی نشده است
رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین در پاسخ به سوالی درباره قیمت های حامل های انرژی در سال آینده، گفت: همانگونه که توسط مجامع جهانی گزارش شده است، نرخ تورم در ایران امسال ۹٫۹ درصد یعنی یک رقمی است و محاسبات صورت گرفته است که ما در سناریوهای مختلف اگر بخواهیم اصلاح قیمت حامل های انرژی را داشته باشیم به ازای هر مقدار افزایش چقدر نرخ تورم تغییر خواهد کرد و بزرگترین عددی که در محاسباتی ما است بین ۲ تا ۲٫۴ واحد در سطح است.
نوبخت ادامه داد: این که دوباره تورم کشور ۴۰ درصدی شود درست نیست و حداکثر تورم در کشور ۱۰٫۵ تا ۱۱ درصد می شود و ما غیر از آن اجازه نمی دهیم عده ای به این بهانه اقدام به گران فروشی کنند و این مسئله ای است که در افزایش قیمت های انرژی مطرح است، گران فروشی است و عده ای به این بهانه انتظارات تورمی را بالا می برند و دولت قویا در این زمینه در عرصه حضور و نظارت خواهد داشت.
وی همچنین گفت: درباره قیمت حامل های انرژی هنوز عددی نهایی نشده و درصورت جمع بندی به اطلاع ملت خواهیم رساند.
سخنگوی دولت درباره میزان منابع برای ایجاد اشتغال در کشور توسط دولت دوازدهم یادآور شد: ما یک مجوز کلی از مجلس داشتیم که بتوانیم حداکثر تا حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان از اصلاح قیمت حامل های انرژی برای بحث اشتغال بکار بگیریم و برای این کار همانطور گفتم حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان نیاز منابع مالی داریم که طی چهارسال آینده ما که این دولت دوازدهم برای اشتغال صرف خواهد کرد حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
وی تصریح کرد: سیاست دولت نیست که هر سال اصلاح قیمت حامل های انرژی انجام شود و همانطور که از دو سال پیش این اقدام انجام نشد و مطمئنا این اقدام فقط یکبار است و اجازه نخواهیم هر سال مثل گذشته بگوییم درصدی قیمت حامل های انرژی بالا رود و فقط یکبار این کار صورت می گیرد.
نوبخت تصریح کرد: قانون نیز پرداخت یارانه ها را منوط به اصلاح ۹۵ درصد کرده که به قیمت فوب خلیج فارس برسانیم و با همه این موارد این اقدام را در دولت گذشته یک بار انجام دادیم و امروز رقمی قطعی برای قیمت حامل های انرژی وجود ندارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *