گزارش امروز : رئیس سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و خانواده گفت: تنها مرجع صدور مجوزهای آموزشگاه های علمی آزاد زبان های خارجی، آموزش افراد زیر 20 سال و مراکز پیش دبستانی، وزارت آموزش و پرورش است و هر سازمانی که خارج از این چارچوب مجوزی صادر کند، متخلف است.

مجتبی زینی وند روز سه‌شنبه در نشست خبری اظهار داشت: سازمان بهزیستی حق صدور مجوز برای پیش دبستانی را ندارد زیرا مبنای شکل گیری شخصیت افراد در سنین اولیه زندگی است و اگر آموزش ها متناسب با نظام تعلیم وتربیت نباشد دوگانگی در آموزش به وجود می آید.
وی افزود: برخی نهادها و سازمان ها برای دوره پیش دبستانی و مراکز آموزش غیردولتی، تکلیف مشخص می کنند و تاکنون برنامه مشخص در این زمینه وجود نداشته اما کارگروهی برای هدفمند کردن نظارت بر این مراکز و مدارس تشکیل شده است.
معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: بیشترین تخلفات مراکز و مدارس غیردولتی مربوط به مواردی است که از آموزش و پرورش مجوزی دریافت نکرده اند.
زینی وند بیان داشت: همچنین قرار است کد رهگیری برای تمامی مراکز غیردولتی که دارای مجوز وزارت آموزش و پرورش هستند، مشخص شود تا افراد برای ثبت نام ابتدا با این کد، هویت حقیقی مدارس و مراکز غیر دولتی را استعلام کنند.
وی در مورد لغو مراکز غیر دولتی متخلف نیز گفت: تاکنون گزارشی مبنی بر تخلف مراکز و مدارس غیردولتی دارای مجوز از آموزش و پرورش نداشته ایم و تخلفات مربوط به مراکز فاقد مجوز بوده است.
رئیس سازمان مدارس غیردولتی افزود: در این رابطه بر اساس نظر شورای سیاستگذاری مراکز غیردولتی، امسال 6 مدرسه منحل، دو مرکز تعطیل موقت، دو مدرسه تعطیل موقت و در یک مورد نیز مدیر مدرسه توبیخ شده است.

* 10.18 درصد دانش‌آموزان کشور در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کنند
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: اکنون 10.18 درصد دانش آموزان معادل یک میلیون و 300 هزار نفر در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند که باید تا پایان سال 99 این رقم به 15 درصد برسد.

* آغاز آموزش از راه دور دانش‌آموزان زلزله‌زده
معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه به آغاز آموزش های الکترونیکی و آموزش از راه دور برای دانش آموزان سرپل ذهاب از دو روز گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون چهار مدرسه ایرانیان خارج از کشور، چهار مدرسه در سرپل ذهاب و 6 مدرسه در استان البرز، زیر آموزش های آنلاین قرار دارند.

* توسعه کیفی مدارس غیر دولتی از طریق شفاف سازی عملکرد آموزشی
وی مهمترین ماموریت سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی و خانواده را بر اساس اسناد بالادستی، عملیاتی کردن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانست و بیان داشت: مدرسه مهمترین بستر تحقق ماموریت ها و اهداف نظام تعلیم و تربیت است و باید زمینه رشد همه جانبه دانش آموزان فراهم شود.
معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه توسعه کیفی مدارس از طریق شفاف سازی عملکرد آموزشی را یکی از برنامه های مهم این سازمان برشمرد و گفت: دستورالعمل ارزیابی و نظارت بر عملکرد مدارس غیردولتی به تازگی ابلاغ شده و بر اساس آن مدارس در چهار سطح مورد ارزیابی قرار می گیرند.
زینی وند اضافه کرد: یکی از ایرادات به مدارس غیردولتی آن است که این مدارس بیشتر به نتایج نهایی و ورود به کنکور توجه دارند اما ما تلاش داریم در طول مسیر آموزش، ارتقای کیفیت را دنبال کنیم.

* برای تمامی مدارس دوره متوسطه دوم، کارنامه صادر می کنیم
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به صدور کارنامه برای مدارس دوره متوسطه دوم گفت: در این کارنامه عملکرد مدارس در جایگاه منطقه‌ای، استانی و ملی مشخص و میزان رشد آن در سال های 94 تا 96 بررسی شده است.
زینی وند ادامه داد: بر اساس این بررسی، رتبه اول پیشرفت عملکرد به استان سیستان و بلوچستان با شاخص رشد 19.21 درصد اختصاص دارد و استان های خراسان شمالی، زنجان، همدان، خراسان جنوبی و لرستان به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار دارند و نکته حائز اهمیت اینکه مدارسی که پیشرفت عملکرد داشته اند، لزوما مدارسی نبوده اند که شهریه بسیار بالا دریافت می کنند.

* تدوین برنامه جامع فعالیت های پرورشی و فرهنگی مدارس غیردولتی
وی تدوین برنامه جامع فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی مدارس غیردولتی را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و گفت: ساحت تربیت و پرورش از مهمترین رسالت های آموزش و پرورش است و وظیفه داریم زمینه دستیابی به مراحلی از حیات طیبه را برای دانش آموزان فراهم کنیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش اجرای دستورالعمل ارزیابی و نظارت بر مدارس غیردولتی را از دیگر برنامه های سازمان مدارس غیردولتی عنوان کرد و افزود: این دستورالعمل در قالب یک سامانه نرم افزاری به استانها ابلاغ شده که بر اساس آن مدارس در چهار سطح درونی و خودارزیابی مدیر و موسس مدرسه، در سطح منطقه، استان و ستادی و ملی مورد ارزیابی قرار می گیرند.
زینی وند راه‌اندازی سامانه یکپارچه مالی را یکی دیگر از برنامه های جدید سازمان مدارس غیردولتی دانست و عنوان کرد: به کارگیری هرچه بیشتر سیستم های نرم افزاری و تعاملی و توسعه دولت الکترونیکی یک امر ضروری است.

* اطلاعات نیروهای خرید خدمات آموزشی در یک سامانه درج می شود
وی در خصوص انتقاداتی مبنی بر پرداخت نشدن به موقع حقوق و بیمه معلمان طرح خرید خدمات آموزشی نیز گفت: در این رابطه سامانه ای طراحی شده و تمامی اطلاعات این نیروها درج می شود تا مشکلات آنان برطرف شود.
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی همچنین از راه اندازی سامانه جذب منابع مالی در آینده نزدیک خبر داد و ابراز امیدواری کرد با این اقدام و از طریق جذب سهم چهار درصد شهریه مدارس غیردولتی و درآمدهای مالی شاهد بهبود عملکرد این مدارس باشیم.
زینی وند یادآور شد: اکنون 10هزار معلم در یک هزار مدرسه در قالب طرح خرید خدمات آموزشی مشغول فعالیت هستند.

* 26 مدرسه هیات امنایی خلاف آئین نامه عمل کرده اند
وی به افزایش قارچ گونه مدارس هیات امنایی در گذشته و فدا شدن کیفیت به پای کمیت انتقاد کرد و گفت: به تازگی از 260 مدرسه هیات امنایی بازدید داشته ایم که مشخص شد 26 مدرسه عملکرد خلاف آئین نامه داشته اند که اگر این مدارس نتوانند مشکلات را رفع کنند به مدارس عادی تغییر وضعیت خواهند داد.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه قابل قبول نیست که این مدارس هزینه های دریافتی از خانواده ها را برای دو شیفته کردن مدرسه صرف کنند، تصریح کرد: قرار بود مدارس هیات امنایی با کمک هیات امنا و اولیا برنامه های با کیفیت آموزشی و پرورشی داشته باشند.
زینی وند در خصوص نظارت بر شهریه مدارس غیردولتی و تخطی برخی مدارس نیز یادآور شد: قرار بود بر اساس میزان هزینه های تمام شده شهریه ها مشخص شود اما برخی مدارس تخلفاتی از الگوی شهریه داشته اند که از مدیران مشارکت ها انتظار داریم در رعایت الگوی شهریه دقت لازم را داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه الگوی شهریه مدارس غیر دولتی باید سالانه به روز رسانی و متناسب با اقتضائات هر استان تعیین شود، اضافه کرد: امسال در الگوی جدید شهریه بر اساس ماده 15و 16 قانون، کارگروه‌های الگوی شهریه در هر استان تعیین خواهد شد.

* محدودیتی برای جذب بازماندگان از تحصیل با استفاده از آموزش الکترونیک نداریم
زینی وند ادامه داد: در بخش آموزش از راه دور و روش آموزش الکترونیک، هیچ گونه محدودیتی برای جذب بازماندگان از تحصیل نداریم و آمادگی کامل برای بازگرداندن افراد به چرخه تحصیل وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه آئین نامه‌های اساسنامه سازمان مدارس غیردولتی در کمیسیون های فرعی و اصلی دولت تصویب شده و امید است هرچه سریعتر در هیات دولت نیز به تصویب برسد، گفت: یکی از این بندها قانون تاسیس دائمی شدن مدارس غیردولتی و ایجاد صندوق حمایت از توسعه مدارس غیردولتی است و قرار است بخشی از بیمه معلمان خرید خدمات آموزشی از طریق این صندوق پوشش داده شود که اگر امسال بودجه ای برای آن مشخص نشود، به طور قطع با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.
انتهای پیام //////

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *