نشست خبری بزرگداشت سی و دومین سال حضور برنامه جهانی غذا در ایران

  • توسط معصومه بیات
  • آبان ۸, ۱۳۹۸
  • ۰

گزارش امروز: نماینده برنامه جهانی غذا در ایران با اشاره به اینکه این سازمان ۳۰ هزار پناهنده تحت پوشش دارد که ۶ هزار و ۵۵۰ نفر آنان کودک هستند، گفت: بناداریم در مراسم بزرگداشت حضور برنامه جهانی غذا در ایران، نقاشی های این کودکان را در معرض نمایش و فروش به نفع آنان قرار دهیم.

نگار گرامی روز چهارشنبه در نشست خبری بزرگداشت سی و دومین سال حضور برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در ایران که در دفتر برنامه جهانی غذا برگزار شد، افزود: کار ما امداد غذایی است، سازمانی که در سال ۱۳۴۲ تاسیس شد و نخستین برنامه آن در زلزله بویین زهرا در ایران کلید خورد. در واقع امدادرسانی از ایران شروع شد.

وی ادامه داد: تلاش کردیم در سی سال اخیر بنا بر رسالت امدادرسانی، به پناهندگانی که عمدتا از کشور افغانستان هستند، کمک های غذایی ارایه کنیم.
وی با اشاره به اینکه ۳۰ هزار نفر تحت پوشش برنامه جهانی غذا در بیست مهمان شهر هستند، خاطرنشان کرد: در ابتدا به صورت ارایه بسته غذایی تلاش کردیم این قشر دغدغه ای برای تامین مواد غذایی خود نداشته باشند.
نماینده برنامه جهانی غذا در ایران با بیان این مطلب که این کار در هشتاد کشور صورت می گیرد، اظهار داشت: در ایران سبد غذایی که سی سال ارایه می کردیم، متشکل از آرد، برنج، روغن، شکر و حبوبات بود.
وی دلیل قرار ندادن گوشت در این سبد را به خاطر توزیع و حمل آن عنوان کرد و گفت: این مایحتاج پیش از این از خارج از کشور وارد می شد اما سپس در داخل کشور تهیه می شد. از دو سال پیش رویکرد ما عوض شد و ماهانه کمک نقدی ۵۰ هزار تومان برای هر فرد ارایه می شود؛ به دلیل این که تنوع غذایی مهم است و به این افراد حق انتخاب خریداری مایحتاج خود داده شده است.
گرامی یادآور شد: در میان افراد تحت پوشش، ۶ هزار و ۵۰۰ کودک در پایه های مختلف سنی و تحصیلی وجود دارند. بر همین اساس در سی و دومین سال حضور برنامه غذا در ایران، برای این کودکان مسابقه نقاشی برگزار کردیم و از آنان خواستیم راجع به غذا به خصوص صبحانه نقاشی بکشند.
نماینده برنامه جهانی غذا در ایران افزود: در فراخوانی که اعلام شد، ۶ هزار و ۵۰۰ نقاشی ارسال شده است که از میان انبوه آثار ۳۲ اثر انتخاب می شوند. این کار زیر نظر سازمان ملل انجام می شود و در روز ۱۸ آبان ماه به فروش می رسد که قیمت پایه آن ۳۰۰ هزار تومان است.
وی خاطرنشان کرد: تغذیه رایگان در مدرسه را از امسال شروع کردیم که شامل شیر و بسته مغذی خرما و مغزها است.

برنامه جهانی غذا بدون حمایت مالی امکان پذیر نخواهد بود

دارا دربندی سخنگوی این سازمان هم در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه برگزاری برنامه جهانی غذا بدون حمایت مالی پیشرو نخواهد بود، گفت: در بزرگداشت سی و دومین سال حضور برنامه جهانی غذای سازمان ملل در ایران، امسال هم نمایشگاهی از نقاشی کودکان پناهنده در هجده آبان ماه برگزار خواهد شد.

سخنگوی برنامه جهانی غذا در ایران افزود: هیات داوران مسابقه نقاشی خانم ها پانته آ بهرام و فروغ قجا بگلو و آقایان حمید جیبی و مجید مظفری هستند.
وی خاطرنشان کرد: درآمد حاصل از فروش این آثار به کودکان تعلق می گیرد و امیدواریم با این رویکرد لبخند به لبان این کودکان بنشیند.
دربندی ادامه داد: در این مراسم سفرای کشورها، نمایندگان سازمان ملل در ایران، تعدادی از صاحبان صنایع، حامیان برنامه جهانی و تعدادی از چهره های شاخص حضور خواهند یافت. این مراسم با برگزاری گروه چارتار آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *