نقش موثربرگزاری جشنواره سینا در واحدعلوم تحقیقات وارتباط دانش‌آموزان با دانشگاه

  • توسط معصومه بیات
  • فروردین ۲۷, ۱۳۹۸
  • ۰
گزارش امروز : نشست خبری جشنواره بین‌المللی پروژه‌های دانش‌آموزی «سینا» با حضور معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی واحد علوم و تحقیقات، دبیران جشنواره سینا و جمعی از اصحاب رسانه در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر سودابه سلیمانی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی این واحد با اشاره به اهمیت ارتباط مستمر دانش‌آموزان با دانشگاه‌ها گفت: برگزاری جشنواره دانش‌آموزی سینا در واحد علوم و تحقیقات که بزرگترین واحد دانشگاه آزاد اسلامی است، می‌تواند در امر ارتباط دانش‌آموزان با دانشگاه نقش موثری ایفاء کند. اگر این رابطه به صورت مطلوبی برقرار شود، بدون شک آینده علمی و فرهنگی دانشگاه‌ها و کشور تضمین خواهد شد.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای پیشرفته نظیر ژاپن، ارتباط تنگاتنگی بین دانش‌آموزان و دانشگاه‌ها برقرار شده است. حضور دانش‌آموزان در محیط‌های دانشگاهی منجر به آشنایی آنان با ظرفیت‌ها و رشته‌های دانشگاهی می‌شود. واحد علوم و تحقیقات که دارای تنوع بالای رشته‌های تحصیلی است، در این امر نیز می‌تواند راهنمای دانش‌آموزان باشد.

دکتر سلیمانی با اشاره به بکر بودن ایده‌های علمی و پژوهشی دانش‌آموزان گفت: ارائه این ایده‌‎ها برای نمایش و داوری در این دست از جشنواره‌ها، حتی اگر به عنوان ایده برگزیده هم انتخاب نشوند، باعث ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در دانش‌آموزان خواهد شد.

وی تصریح کرد: از دیگر نکات مثبت برگزاری جشنواره دانش‌آموزی سینا در محیط دانشگاهی می‌توان به ارتباط دانش‌آموز و استاد اشاره کرد، چراکه برخی از داوران این دوره از جشنواره از استادان واحد علوم و تحقیقات هستند. علاوه بر آن افزایش انگیزه برای ادامه تحصیل آن‌هم در شرایطی که اشتیاق به تحصیل کاهش پیدا کرده است از دیگر ثمرات برگزاری این جشنواره در محیط دانشگاهی است.

معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی واحد علوم و تحقیقات خاطرنشان کرد: شناسایی دانش‌آموزان نخبه و هدایت آنان به سمت مسیر مناسب و مطلوب از دیگر نکات مثبت برگزاری جشنواره سینا در محیط دانشگاهی است.

الناز فطیر خورانی دبیر اجرایی جشنواره سینا نیز در این نشست گفت: این دوره از جشنواره سینا در ۵ محور با ۱۳۰ گرایش، با حضور ۵۱۰۰دانش‌آموز در قالب هزار و ۳۰۰ تیم از ۱۹ استان کشور ۲۹ لغایت ۳۱ فروردین ماه جاری در واحد علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.

وی افزود: ۲۲۰ تیم در بخش غرفه‌های نمایشگاهی، ۴۱۰ تیم در بخش سمینارهای پژوهشی، ۵۰۰ تیم در بخش مسابقات علمی، ۵۰ تیم در بخش محتوای دیجیتال و ۱۲۰ تیم در بخش سخنرانی علمی حضور دارند که در نهایت ۱۰۰ تیم به عنوان تیم‌های برگزیده در روز پایانی معرفی و مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

دکتر صدرا احمدی مدیر پروژه سینا در این نشست گفت: پروژه سینا به معنای سامانه یکپارچه نوین است و این سامانه باعث برقراری ارتباط مستقیم بدنه وزارت آموزش و پرورش با جامعه مخاطبین که شامل دانش‌آموز، والدین، جامعه فرهنگیان، مدیران و معلمان و آموزش و پرورش که تقریباً جامعه ۳۰ میلیون نفری هستند می‌شود.

وی افزود: هدف این سامانه، توسعه، گردآوری و سامان‌دهی بازار ارائه خدمات به والدین و فرهنگیان است. شرکت‌های مختلف در این برنامه به ارائه خدمات می پردازند. آموزش و پرورش در قالب این طرح، فضای کار را برای کسانی که فعالیت می‌کنند فراهم کرده و روی آن نظارت می کند. استفاده از این برنامه باعث می‌شود که شرکت‌ها در سطح کشور به ارائه خدمات بپردازند و بحث عدالت آموزشی مورد توجه قرار گرفته و همه دانش‌آموزان به یک شکل از خدمات بهره می گیرند.

دکتر احمدی خاطرنشان کرد: افراد با استفاده از موبایل می‌توانند دسترسی به خدمات داشته باشند. این سامانه هیچ بار مالی برای آموزش و پرورش نداشته و تمام هزینه ها را بخش خصوصی پرداخت کرده است و مدت یکسال از راه اندازی این سامانه می گذرد.

وی افزود: یکی از محورهای این طرح برگزاری رخدادهای علمی و پژوهشی است که با استفاده از ظرفیت های موجود و مشارکت دانش آموزان و مخاطبان در بعد علمی و سرگرمی می توان کسب کرد. بعد از این جشنواره جشنواره های دیگری با هدف استعدادیابی دانش آموزان و هدایت تحصیلی در قالب برگزاری این رخدادها برگزار خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *