سه شنبه / ۲۹ خرداد / ۱۴۰۳ Tuesday / 18 June / 2024
×
ارائه بیش از ۲۰ میلیون خدمت آزمایشگاهی در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی
دبیر شبکه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری:

ارائه بیش از ۲۰ میلیون خدمت آزمایشگاهی در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

کارشناس مسائل فلسطین با بیان این‌که پیشنهاد بایدن برای برقراری آتش‌بس و مخالفت نتانیاهو و رژیم صهیونیستی می‌تواند نوعی جنگ زرگری میان آمریکا و این رژیم باشد،‌ گفت: صهیونیست‌ها از این که بخواهند اعلام شکست کنند و یا به آن اذعان داشته باشند همواره فراری بوده‌اند شاید این طرح برای این باشد که به طور رسمی به شکست خود اعتراف نکنند.

پیشنهاد بایدن؛ جنگ زرگری آمریکا و رژیم صهیونیستی
 • کد نوشته: 53
 • خرداد 14, 1403
 • بدون دیدگاه
 • برچسب ها

  به گزارش ایسنا، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا طرح و پیشنهادی را ارائه کرده مبنی بر این که آتش‌بس فراگیر در نوار غزه حاکم شود،‌ نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی از این منطقه خارج شوند،‌ علاوه بر این آزادی اسرا، بازگشت ساکنان شمال نوار غزه به خانه‌هایشان و نیز افزایش روند کمک رسانی‌ها به نوار غزه برای حمایت از نیازهای انسانی در این منطقه از دیگر موضوعاتی بوده که در طرح پیشنهادی مطرح شده است.

  اما دفتر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به این پیشنهاد اعلام کرد که نتانیاهو مصمم است جنگ را تا زمانی که تمامی اهدافش محقق نشده، پایان ندهد.

  با این وجود، جنبش حماس بر آمادگی خود برای برخورد مثبت و سازنده با هر پیشنهادی مبنی بر آتش‌بس دائمی، خروج کامل اشغالگران از نوار غزه، بازسازی، بازگشت آوارگان به تمام محل‌های زندگی خود و تکمیل یک معامله جدی تبادل اسیران مشروط بر اینکه اشغالگران صراحتا به آن پایبند باشند، تاکید کرد.

  پیشنهاد بایدن؛ جنگ زرگری آمریکا و رژیم صهیونیستی
  جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

  همچنین «اسامه حمدان» از رهبران جنبش حماس در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «الجزیره» با اشاره به اینکه حماس نگاه مثبتی به ایده‌های مطرح شده از سوی «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا داشته، اظهار کرد: این ایده‌ها کافی نیستند و ما به یک توافق کامل نیاز داریم چرا که جزئیات طرف اسرائیلی همواره موضوع بحران است چه در مورد برقراری آتش‌بس و تمایلش به اینکه این توافق دائمی نباشد، چه در مورد عقب‌نشینی نیروها و تلاشش برای ماندن در نقاط مشخصی در نوار غزه و یا در مورد عملیات تبادل اسرا.

  حمدان گفت: ابتکار عملی وجود ندارد، بایدن ایده‌هایی را مطرح کرد، ایده‌های کلی که نمی‌تواند به یک توافق برسد و تنها یک چارچوب کلی است، جزئیات بسیاری وجود دارد و در طول چهار ماه گذشته درباره جزئیات بسیاری گفت‌وگو شد.

  این رهبر جنبش حماس افزود: هدف از تلاشی که برادران میانجیگر در مصر و قطر انجام دادند، برقراری آتش‌بس و توقف حملات اسرائیل به نوار غزه و عقب‌نشینی این نیروها بود.

  «سید جعفر رضوی» در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیل خود از طرح بایدن در ارتباط با مساله جنگ غزه اظهار داشت: طرحی که بایدن ارائه کرد با خواسته‌های رژیم صهیونیستی هم‌خوانی ندارد در واقع اولین واکنشی که از سوی دفتر نتانیاهو مطرح شد این بود که جنگ ادامه می‌یابد حتی اگر طرح اجرا شود، همین مساله نوعی تعارض را نشان می‌دهد. 

  وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد در مرحله ابتدایی تعارض بین دو طرف وجود دارد، البته واکنش حماس حکایت از این دارد که با شرایط آن‌ها و به عبارتی توقف کامل جنگ و بیرون رفتن نیروهای رژیم صهیونیستی از غزه،  این طرح همخوانی دارد.

  این کارشناس مسائل فلسطین همچنین بیان کرد: اگر به گذشته رژیم صهیونیستی نگاهی بیاندازیم شاید تاحدودی این طرح میان آمریکا و رژیم صهیونیستی هم‌خوانی دارد چرا که صهیونیست‌ها از این که بخواهند اعلام شکست کنند و یا به شکست اذعان داشته باشند همواره فراری بوده‌اند، قبل از این جنگ هم شاهد بودیم که در جنگ قبلی اسرائیلی‌ها سه بار از مصر خواستند تا درخواست آتش بس را مطرح کند اما هیچ‌گاه حاضر نشدند بپذیرند این موضوع خواسته آن‌هاست.

  پیشنهاد بایدن؛ جنگ زرگری آمریکا و رژیم صهیونیستی
  سربازان صهیونیست در غزه

  رضوی خاطرنشان کرد: این احتمال وجود دارد طرح بایدن مقدمه‌ای باشد که در ظاهر صهیونیست‌ها با آن مخالف هستند اما به این دلیل است که صهیونیست‌ها شکست را نپذیرند در واقع آمریکا کمک‌های مالی و تسلیحاتی خود به رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق در آورد و نهایتا نتانیاهو مجبور شود بگوید جنگ را متوقف می‌کنیم اما به طور رسمی شکست خود را اعلام نکند. 

  همچنین در پی اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا درباره پیشنهاد جدید آتش‌بس به جنبش حماس، «بنی گانتس» عضو کابینه جنگ رژیم صهیونیستی ابراز داشت که  ما متعهد به ادامه حمایت از خطوط کلی توافق بازگشت اسرا که توسط تیم مذاکره‌کننده اسرائیل تهیه و به اتفاق آرا توسط کابینه جنگ تصویب شده است، هستیم.

  وی افزود: با توجه به تحولات کنونی، کابینه جنگ باید در اسرع وقت با تیم مذاکره‌کننده برای تعیین گام‌های لازم برای ادامه راه تشکیل جلسه دهد.

  گانتس در ادامه گفت: آمریکا از ابتدای جنگ همواره تعهد خود را به امنیت اسرائیل و بازگشت اسرا نشان داده است و ما از «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و همه دوستان آمریکایی خود به خاطر حمایتشان تشکر و قدردانی می‌کنیم.

  وی ادامه داد: اسرائیل در تمایل برای بازگرداندن اسرا متحد است و این هدفی است که اهداف دیگر جنگ را کنار نمی‌گذارد.

  رضوی  کارشناس مسائل فلسطین در ادامه اظهار داشت: یکی از گمانه‌زنی‌ها این است که این طرح نوعی بازی زرگری باشد و با توجه به تعارضی که در عمل دیده می‌شود، باید نشانه‌هایش را در اقدامات بعدی رژیم صهیونیستی و بایدن ببینیم. در واقع اگر صهیونیست‌ها به طرح بایدن تمایل نشان دهند یعنی مساله جنگ زرگری جدی بوده است. تلاش بنی گانتس و تعیین ضرب‌الاجل برای نتانیاهو نشان می‌دهد او می‌خواهد جنگ به گونه‌ای پایان یابد که خودش مقصر شناخته نشود. 

  پیشنهاد بایدن؛ جنگ زرگری آمریکا و رژیم صهیونیستی
  اعتراضات دانشجویی علیه رژیم صهیونیستی در آمریکا

  کارشناس مسائل فلسطین همچنین درباره اهداف آمریکا از ارائه این طرح با توجه به تحولات داخلی ایالات متحده و اعتراضات دانشجویی و همچنین در پیش رو بودن انتخابات در این کشور گفت: از لحاظ کنترل کردن شرایط داخلی آمریکا که می‌توان گفت با سرکوب اوضاع را کنترل کرده‌اند اما آنچه بایدن به آن نیاز دارد موفقیت دیپلماتیک در منطقه است، در پرونده دولت بایدن جای یک موفقیت دیپلماتیک خالی است،‌ خروج آمریکا از افغانستان و همین جنگ غزه و حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی از جمله پرونده‌هایی است که بایدن نمی‌تواند آن‌ها را در کارنامه کاری خود به عنوان یک کار موفق ارائه دهد. 

  انتهای پیام 

  نوشته های مشابه
  ارائه بیش از ۲۰ میلیون خدمت آزمایشگاهی در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی
  دبیر شبکه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری:

  ارائه بیش از ۲۰ میلیون خدمت آزمایشگاهی در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *