پنجشنبه / ۲۸ تیر / ۱۴۰۳ Thursday / 18 July / 2024
×
پزشکیان و جلیلی با اختلاف حدود یک میلیون رای به مرحله دوم رفتند / هیچ کاندیدایی نتوانست نصف به علاوه یک رای از کل آرای دریافتی را کسب کند. پزشکیان و جلیلی با کسب بیشترین آرا به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری رفتند. جمعه آینده مرحله دوم انتخابات میان این دو برگزار می شود. براساس قانون،‌ در مرحله اول فرد پیروز باید اکثریت مطلق یعنی نصف به علاوه یک رای را کسب کند. هیچ کدام از این کاندیداها نتوانستند اکثریت مطلق را به دست بیاورند.
نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری / انتخابات به مرحله دوم کشیده شد / پزشکیان – جلیلی ، جمعه آینده / مشارکت: 40 درصد
 • کد نوشته: 171
 • تیر 9, 1403
 • برچسب ها

  پزشکیان و جلیلی با کسب بیشترین آرا به مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری رفتند. جمعه آینده مرحله دوم انتخابات میان این دو برگزار می شود.

  براساس قانون،‌ در مرحله اول فرد پیروز باید اکثریت مطلق یعنی نصف به علاوه یک رای را کسب کند. هیچ کدام از این کاندیداها نتوانستند اکثریت مطلق را به دست بیاورند.

  تفاوت رای پزشکیان و جلیلی هم یک میلیون رای اعلام شد. پزشکیان 10.4 میلیون رای، جلیلی 9.4 میلیون رای، قالیباف 3.3. میلیون رای و پورمحمدی 206 هزار رای به دست آوردند.

  کل آرای دریافتی 24.5 میلیون و مشارکت هم 40 درصد اعلام شد.

  نتایج نهایی

  سخنگوی ستاد انتخابات کشور در تشریح نتایج نهایی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت:

  نتایج نهایی اعلام رسمی شمارش آرا: محسن اسلامی سخنگوی وزارت کشور، دقایقی پیش گزارش نهایی از نتایج شمارش آرای مأخوذه از چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور اعلام کرد.

  ۵۸ هزار و ۶۴۰ شعبه در ۴۸۲ شهرستان شمارش شده که تعداد ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ رای اخذ شده است.

  تعداد آرای مأخوذه: ۲۴۵۳۵۱۸۵ رأی

  مسعود پزشکیان: ۱۰۴۱۵۹۹۱ رأی

  سعید جلیلی: ۹۴۷۳۲۹۸ رأی

  محمدباقر قالیباف: ۳۳۸۳۳۴۰ رأی

  مصطفی پور محمدی: ۲۰۶۳۹۷ رأی

  این آرا برای شورای نگهبان فرستاده می‌شود و هیچ گونه از نامزدها نتوانستند اکثریت آرا را به دست بیاورند و نفر اول و دوم به عنوان بالاترین آمار به شورای نگهبان معرفی می‌شوند و بر اساس قانون جمعه بعدی زمان برگزاری مرحله دوم تعیین می‌شود. یعنی ۱۵ تیر ماه که البته بعد از تایید صحت انتخابات از شورای نگهبان صورت خواهد گرفت.

  با اعلام وزارت کشور مجدد تبلیغات بر اساس جدول زمان بندی پیش بینی شده اطلاع رسانی خواهد شد. تمامی تمهیدات در انتخابات مرحله دوم انجام شده و تعرفه‌های لازم چاپ شده و آماده ارسال است و از فردا صورت خواهد گرفت. با کمک رسانه‌ها و مردم شریف انتخابات با شکوهی داشته باشیم.

  آمار مشارکت ۴۰ درصد بوده است.

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.