پنجشنبه / ۲۸ تیر / ۱۴۰۳ Thursday / 18 July / 2024
×
مدیر پایگاه ملی محور ساسانی کرمانشاه به عدم تعیین عرصه و حریم تعدادی از آثار تاریخی محور ساسانی اشاره کرد و گفت: برای تعیین عرصه و حریم این آثار اعتبار بسیار بالایی نیاز است. کیومرث اعظمی با اشاره به گذشت حدود دو دهه از شکل گیری پایگاه ملی محور ساسانی کرمانشاه، اظهار کرد: محور ساسانی از قلعه زبیری در اسلام آبادغرب شروع می‌شود و تا آثار ساسانی قصرشیرین ادامه می‌یابد.
خطری که بناهای تاریخی محورساسانی را تهدید می‌کند
 • کد نوشته: 188
 • تیر 11, 1403
 • برچسب ها

  گزارش امروز؛ مدیر پایگاه ملی محور ساسانی کرمانشاه به عدم تعیین عرصه و حریم تعدادی از آثار تاریخی محور ساسانی اشاره کرد و گفت: برای تعیین عرصه و حریم این آثار اعتبار بسیار بالایی نیاز است.

  کیومرث اعظمی با اشاره به گذشت حدود دو دهه از شکل گیری پایگاه ملی محور ساسانی کرمانشاه، اظهار کرد: محور ساسانی از قلعه زبیری در اسلام آبادغرب شروع می‌شود و تا آثار ساسانی قصرشیرین ادامه می‌یابد.

  وی ادامه داد: در طول این مسیر ۱۵۰ کیلومتری، حدود ۱۵ بنای شاخص از دوره ساسانی وجود دارد و در کنار آن آثاری از ادوار دیگر تاریخی نیز واقع شده است.

  مدیر پایگاه ملی محور ساسانی کرمانشاه خاطرنشان کرد: متاسفانه علیرغم وجود آثار تاریخی شاخصی که در این محور قرار دارند، تعدادی از آنها هنوز تعیین عرصه و حریم نشده‌اند و این می‌تواند برای آنها بسیار آسیب‌زا باشد.

  وی ادامه داد: یکی از آثار ارزشمند دوران ساسانی که در این محور قرار گرفته، بنای ساسانی «قلعه مریم» در حاشیه شمالی اثر طبیعی سراب قره بلاغ – که یکی از دو رویشگاه نیلوفر زرد ایران است- می‌باشد که تاکنون نقشه ضوابط عرصه و حریم آن به علت عدم تخصیص اعتبار تهیه نشده است.

  اعظمی افزود: از دیگر آثار بسیار ارزشمند که در این محور هنوز تعیین عرصه و حریم نشده، نقش برجسته‌های «آنوبانی‌نی» و گوردخمه هزاره سومی «کل داوود» یا «دکان داوود» در سرپل ذهاب است.

  به گفته این مسئول، تنها در محدوده بخش ریجاب شهرستان دالاهو حدود ۲۰ اثر تاریخی از ادوار مختلف وجود دارد که عمدتا تعیین حریم نشده‌اند.

  وی تاکید کرد: در صورت تهیه ضوابط عرصه و حریم آثار تاریخی، امکان حفاظت بیشتر فیزیکی و حقوقی از این آثار مهیا خواهد شد.

  دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.